Parkuj (auto) i jedź (rowerem)

GMINA RADKÓW (inf. wł.). Promowanie zdrowego stylu życia jest siłą sprawczą dla niektórych projektów przygotowywanych z myślą o mieszkańcach i gościach. Z kilkoma z nich samorząd Radkowa wychodzi również poza gminę, wzbogacając np. ofertę turystyczną.

Tak jest w przypadku jeszcze dopieszczanego przedsięwzięcia pn. "Parkuj i jedź", wspólnego dla obu gmin nowoudzkich i radkowskiej. Jego realizacja sprowadzi się do wybudowania odcinków dróg rowerowych o nawierzchni bitumicznej, o łącznej długości 13 km. Poprowadzą z Zagórza w Nowej Rudzie do Ścinawki Dolnej, do której też dotrze droga z Bożkowa. Od Ścinawki Dolnej bicykliści będą mogli wyruszyć istniejącymi drogami powiatowymi bądź wojewódzką do Ścinawki Średniej, Ścinawki Górnej, Włodowic, Tłumaczowa, Nowej Rudy. Będzie na nich czekać dziesięć stanic rowerowych, czyli miejsc wyposażonych w urządzenia do wypoczynku i rekreacji, także pozwalające na doraźny serwis jednośladu, np. dopompowanie kół.

- Chcemy spowodować, aby coraz więcej osób do nas przyjeżdżających dla relaksu pozostawiało swoje samochody na najbliższych parkingach lub placach postojowych, przesiadło się na rowery i wyruszyło na przejażdżkę zdrowotno-poznawczą - wskazuje burmistrz Radkowa Jan Bednarczyk. - Jestem przekonany, że ta oferta spotka się z zainteresowaniem. Tym bardziej, że obserwujemy coraz większy ruch turystów na rowerach penetrujących naszą gminę.
(bwb)