Aby turysta tu chętniej zaglądał

MIĘDZYLESIE (inf. wł.). Obszar gminy jest systematycznie wzbogacany o bardziej nowoczesne obiekty służące turystom. Te działania odwzajemniają się wzrostem liczby ich przyjazdów. Władze samorządowe chcą ten trend utrzymać, stąd kolejne działania inwestycyjne i remontowe.


W roku 2020 podjęto prace na międzyleskim polu biwakowym, wzbogacając je o kolejne elementy infrastruktury i małej architektury. Rozwijano sieć singletracków m.in. w kontekście połączenia ich z podobnymi w pobliskich gminach i wznoszono wieżę widokową na Czerńcu, prowadzono remont - niestety, ale przedłużający się - wieży na Trójmorskim Wierchu, zagospodarowywano po remoncie domki tkaczy.

- Nastąpił duży wzrost sprzedaży terenów z przeznaczeniem na działki rekreacyjne. Coraz więcej osób po prostu chce wypoczywać w naszej gminie - zauważa burmistrz Tomasz Korczak. - Aktualnie prowadzimy kilkanaście postępowań odnośnie wprowadzenia zmian do planu zagospodarownaia przestrzennego i wszystkie dotyczą mieszkalnictwa i turystyki.
 

Z tym wiążą się następne wyzwania dla samorządowców. Muszą budować lub modernizować kolejne drogi, rozwijać dostęp do internetu i telefonii komórkowej, sprzyjać unowocześnianiu oraz poszerzaniu sieci handlowej i gastronomicznej. To także właściwe utrzymywanie tras rowerowych i szlaków wędrownych, dbałość o ich odpowiednie oznakowanie.

- Mamy dobrą współpracę z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, z grupami rowerowymi działającymi na ziemi kłodzkiej, organizatorami zawodów narciarstwa na rolkach - wymienia włodarz. - Są to działania proturystyczne, będące magnesem na kolejnych gości, którzy korzystają z miejscowego handlu, gastronomii, bazy hotelarskiej, odwiedzają okoliczne atrakcje.


Międzylesie i gmina stają się doskonałą bazą wypadową do miejscowości położonych w promieniu do 50 km. Jak łatwo zauważyć, blisko jest stąd nie tylko na drugi kraniec ziemi kłodzkiej, ale i do wielu rejonów przygranicznych w Republice Czeskiej. To w sumie zapewnia dostęp do tylu atrakcji, że dwutygodniowy pobyt na urlopie okazuje się za krótki, aby w tym się odnaleźć.

- Nasza gmina, gmina Kłodzko oraz w najbliższym czasie także gminy Radków i Bystrzyca Kłodzka, działa w Stowarzyszeniu Odnowy Wsi, tworzącym sieć najciekawszych miejscowości i miejsc. Pozwala to lokalnym gestorom bazy turystycznej zachęcić mieszkańców gmin partnerskich do przyjazdów w nasze progi - dodaje burmistrz T. Korczak.
(bwb)