Nowa stacja kolejowa już na wiosnę

KŁODZKO (inf. wł.). Wykonawca nowej stacji kolejowej Kłodzko Miasto, które to zadanie realizuje rybnicka spółka Infra Silesia SA, jest na finiszu robót. Dzięki nim dotychczasowy przystanek pasażerski przejdzie do historii, ustępując miejsca nowoczesnemu obiektowi. Jeszcze w kwietniu br. nastąpi jego odbiór techniczny.

Opodal centrum Kłodzka wyrósł okazały kompleks komunikacyjny. To za sprawą Polskich Kolei Państwowych - Polskich Linii Kolejowych, które przed dwoma laty rozpoczęły inwestycję o wartości 60 mln zł netto. Sprowadziła się do wyburzenia pozostałości po poniemieckiej nieruchomości i przekształcenia przystanku kolejowego, eksploatowanego przez kilkadziesiąt lat, w stację na miarę współczesności.

- Mimo prowadzonych robót, podróżni cały czas mogli i mogą korzystać z pociągów w lokalizacji Kłodzko Miasto - zauważa Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. - A poprzez ich realizację zwiększa się jakość dostępu do kolei oraz możliwości techniczne obsługi pociągów. Mieszkańcy i turyści zyskają łatwiejszy dostęp do kolei z kłodzkiej starówki. Stacja z windami, lepszą informacją i nowym oznakowaniem ułatwi podróże.

Zwracają uwagę dwa nowo wykonane perony, pod którymi biegnie zmodernizowane przejście podziemne. Osoby niepełnosprawne na platformy i odwrotnie przedostaną się za pośrednictwem dwóch wind. Na peron pierwszy już od końca stycznia br. poprowadzi łagodne, około 80-metrowe podejście spod wiaduktów znajdujących się nad przesmykiem pl. Jedności Narodowej.

- Po zakończeniu rozbudowy układu torowego, dotychczasowy przystanek, będzie funkcjonować jako stacja, na której pociągi będą mogły kończyć i rozpoczynać swój bieg. Z tego miejsca odjadą one w kierunkach: Kudowy-Zdroju, Międzylesia, Wałbrzycha, Wrocławia i Kamieńca Ząbkowickiego - dodaje rzecznik.

Kłodzka inwestycja PKP PLK odbywa się w ramach zadania o nazwie: „Zwiększenie przepustowości wybranych linii kolejowych poprzez optymalizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i układów stacyjnych”, a jest realizowana ze środków budżetowych.
(bwb)