Dolnośląska turystyka potrzebuje pilnej pomocy

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-12-18 11:18:53
REGION (inf. zewn.). Sejmik Samorządowy Województwa Dolnośląskiego apeluje do rządu RP o pomoc dla hotelarzy, gastronomów i innych przedstawicieli branży turystycznej w regionie. Przedsiębiorcy alarmują, że branża pogrąża się w coraz głębszym kryzysie, a wielu ludzi straci pracę. Radni sejmiku przyjęli uchwałę w tej sprawie, którą zaproponował Klub Koalicji Obywatelskiej.

Dolnośląska branża turystyczna woła o pomoc. Wszystko przez obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa SARS-COV-2. Skutki wprowadzonych ograniczeń coraz boleśniej odczuwają hotelarze, właściciele schronisk i pensjonatów, restauratorzy i firmy obsługujące sektor gastronomii, przewodnicy turystyczni i firmy przewozowe, dolnośląskie uzdrowiska i wiele innych instytucji, które korzystają z zainteresowania turystów Dolnym Śląskiem.

Wsparcie jest tym bardziej potrzebne, bo 17 grudnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 28 grudnia Polska wejdzie w stan kwarantanny narodowej. A to oznacza, że branża turystyczna faktycznie zostanie zamknięta w okresie, który co roku pozwalał jej generować spore zyski i utrzymać wiele miejsc pracy.

Dlatego sejmikowy Klub KO przedstawił projekt uchwały adresowanej do rządu z prośbą o pilną pomoc dla branży turystycznej. Na sesji sejmiku, która odbyła się 10 grudnia br., uchwałę przyjęto dzięki głosom Koalicji Obywatelskiej, klubu Nowoczesna Plus oraz współrządzących regionem Bezpartyjnych Samorządowców. Przeciwko uchwale głosowali zaś radni Prawa i Sprawiedliwości.

W uchwale sejmik apeluje do rządu o pilne wsparcie dla branży turystycznej Dolnego Śląska i przyjęcie konkretnych rozwiązań:

otwarcia hoteli i sektora gastronomii po 27 grudnia 2020 r.;
wydłużenie okresu ferii zimowych do połowy marca 2021 r.;
wprowadzenie możliwości skorzystania z bonu/voucheru turystycznego;
wspólne wypracowanie przez branżę hotelarsko-gastronomiczną i stronę rządową reżimów sanitarnych, aby te zasady mogły wejść w życie po 27 grudnia br., po otwarciu hoteli i lokali gastronomicznych.

- Przedsiębiorcy są coraz bardziej zdesperowani. Tłumaczą, że pomoc proponowana im przez rząd jest niewystarczająca, a firmy przez niemal cały rok ponoszą straty finansowe. Wskazują, że obostrzenia wprowadzane przez rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem są chaotyczne i niespójne, ogłaszane bez uprzedzenia, co praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek planowanie działalności. Efekt jest taki, że z miesiąca na miesiąc sytuacja w dolnośląskiej turystyce się pogarsza i wiele firm z tego sektora stoi na krawędzi bankructwa, a ich pracownikom grozi utrata pracy - alarmuje Jerzy Pokój, radny Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Samorządowym Województwa Dolnośląskiego.
 
W roku 2019 na Dolnym Śląsku gościło ok. 18 mln turystów, z czego 4 mln to turyści zagraniczni. To prawie 8 proc. więcej niż w roku 2018. Widać więc, że turystyka ma dla regionu bardzo duże znaczenie i jest to spory obszar regionalnego rynku. Dlatego pomoc dla branży, która pozwala dolnośląskiej turystyce się rozwijać i przyciągać coraz większą liczbę gości, jest kluczowa. Zwłaszcza, że ogłoszony przez rząd plan kwarantanny narodowej ogranicza do zera możliwość korzystania z usług firm z branży turystycznej.
 
- W wakacje rząd zdecydował się poluzować część obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Przedsiębiorcy z branży turystycznej zachowywali się odpowiedzialnie, dostosowali się do wszelkich wymogów sanitarnych i ściśle ich przestrzegali. W efekcie, nie odnotowaliśmy skoku zakażeń koronawirusem na Dolnym Śląsku. Ten scenariusz należy powtórzyć, żeby pomóc pogrążonej w kryzysie turystyce. Jeśli rząd tego nie zrobi, będziemy świadkami upadku firm, a wielu ludzi straci pracę. To wywoła kryzys, z którego na Dolnym Śląsku będziemy wychodzić przez wiele lat - ostrzega Jerzy Pokój.

 
      Stanowisko
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
w sprawie wsparcia branży turystycznej na Dolnym Śląsku w związku z epidemią COVID-19

Radni Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego, wypełniając swój mandat, w ostatnich tygodniach odbyli wiele spotkań z przedstawicielami branż Dolnego Śląska mocno dotkniętych przez obostrzenia wprowadzone przez Radę Ministrów w związku z epidemią COVID-19.

Dla Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego jest jasne: obecny kryzys może doprowadzić wprost do wielu bankructw, a kłopoty są w zdecydowanej większości firm, które działają w branżach szeroko rozumianej turystyki. Dlatego wspólnie z ich przedstawicielami zwracamy się z prośbą do Rady Ministrów, parlamentarzystów i wszystkich samorządów Dolnego Śląska o to, aby podjęto zdecydowane działania, które pozwolą uratować cały sektor turystyczny naszego regionu.

Branża turystyczno-gastronomiczna Dolnego Śląska postuluje, aby wprowadzić od 27 grudnia br. następujące zasady jej funkcjonowania:

otwarcie hoteli i sektora gastronomii po 27 grudnia 2020 r.;
wydłużenie okresu ferii zimowych do połowy marca 2021 r.;
umożliwienie skorzystania z finansowanego ze środków publicznych bonu turystycznego;
wspólne wypracowanie przez branżę hotelarsko-gastronomiczną i stronę rządową reżimów sanitarnych, aby te zasady mogły wejść w życie po 27 grudnia br., po otwarciu hoteli i lokali gastronomicznych.

Popieramy postulat zgłoszony przez firmy operujące w tej branży, aby strona rządowa podjęła pilne rozmowy z jej przedstawicielami i wspólnie opracowała zasady reżimu sanitarnego, które pozwolą regionalnej turystyce oraz gastronomii wrócić do prowadzenia działalności od 27 grudnia 2020 r.  

Jesteśmy przekonani, że firmy z branży turystycznej będą działać odpowiedzialnie i rzetelnie, aby zapewnić najwyższy poziom reżimu sanitarnego i w ten sposób uchronić swoich gości przed zakażeniem koronawirusem.

Przyjmujemy ze zrozumieniem i popieramy postulat branży turystycznej, aby ferie zimowe wydłużyć do połowy marca 2021 r., co m.in. umożliwi wykorzystanie finansowanego ze środków publicznych bonu turystycznego. Dłuższy czas trwania przyszłorocznych ferii zimowych oznacza, że firmy z branży hotelarsko-noclegowej, gastronomicznej i turystycznej Dolnego Śląska będą mogły przyjąć większą liczbę gości, co przełoży się na zwiększenie przychodów i ustabilizuje ich sytuację ekonomiczną. Dodatkowo podkreślamy, że zdaniem wielu ekspertów w dziedzinie epidemiologii, w tym z Dolnego Śląska, rozłożenie ferii zimowych na kilka tygodni wraz z wprowadzonymi procedurami bezpieczeństwa sanitarnego w obiektach hotelowo-gastronomicznych, nie wywoła wzrostu zakażeń koronawirusem, ale za to będzie miało pozytywny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego reprezentuje mieszkanki i mieszkańców naszego regionu, wspiera ich, a kiedy trzeba - broni. Dlatego stanowczo występujemy w obronie sektora turystycznego na Dolnym Śląsku w czasie kryzysu epidemii COVID-19.

Tagi

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_pt-elektryczne
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_kudowa-zdroj-1
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_2u2a4694
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_f61e8232-33a0-4475-8e41-ee6794aeac9b
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_zdjecie
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_2u2a0234
Środa, 2024-04-24
List_mini_pt-str.miejska
Środa, 2024-04-24
List_mini_2u2a4684
Środa, 2024-04-24
List_mini_pt-defibrylator
Środa, 2024-04-24
List_mini_2u2a4660
Wtorek, 2024-04-23
polecamy