Leśne szlaki i obiekty stoją otworem dla turysty

BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). Obszar Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka stał się jeszcze bardziej kuszący dla turystów i rowerzystów. To za sprawą niedawno przekazanych do użytku obiektów, czyli wieży widokowej na Jagodnej oraz 14-kilometrowej długości singletracka w jej sąsiedztwie. Lasy Państwowe na ich obecność wydzierżawiły tereny, przy czym wcześniej również były otwarte na współpracę z gminami czy stowarzyszeniami inicjującymi przedsięwzięcia rekreacyjno-poznawcze w oparciu o grunty państwowego zarządcy.

Góry Bystrzyckie, Krowiarki i część Kotliny Kłodzkiej, to obszar działania Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka. Znajduje się na nim wiele atrakcyjnych miejsc, do których od zawsze zmierzali wędrowcy, zaś od dziesiątek lat kierują się cykliści i turyści zmotoryzowani. Z każdym kolejnym rokiem gości jest więcej, dlatego nadleśnictwo stara się szerzej otwierać przed nimi, równocześnie oczekując, że nie zadepczą lasu i nie wypłoszą zwierzyny.
 

Jak przekonuje Łukasz Rapa, starszy specjalista służby leśnej, nadleśnictwo angażuje wiele środków i sił nie tylko w utrzymanie porządku na już istniejących obiektach. Sięga po nie, kiedy np. jest potrzeba usunięcia wiatrołomów powalonych na szlaki wędrowne czy singletracki. - Samo utrzymanie ścieżki rowerowej spoczywa na jej właścicielu, podobnie jak oznakowanie szlaków turystycznych - wskazuje rozmówca.  Natomiast te urządzenia, które są dziełem leśników, choćby wiaty, ławostoły, miejsca do parkowania pojazdów i tablie informacyjne pozostają w ich pieczy.

Od roku 2019 Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka działa na rzecz zewidencjonowania wszystkich szlaków wędrownych, nordic walking i rowerowych przecinających obszar przez nie zarządzany. - Idzie to dwutorowo. Jeden kierunek dotyczył opracowania wspólnej dla nadleśnictw z ziemi kłodzkiej i Parku Narodowego Gór Stołowych koncepcji zagospodarowania turystycznego, ważnej również dla sporządzania planów urządzenia lasu. Drugi cel jest związany z inicjatywą Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, dotyczącą zinwentaryzowania wszelkich obiektów i urządzeń proturystycznych, wykazanych na mapie cyfrowej. Została umieszczona w banku danych o lasach. Wystarczy wejść na stronę internetową, aby mieć wiedzę, które miejsca są predystynowane np. na organizację obozowisk harcerskich, zlotów turystycznych i innych form - mówi Ł. Rapa.     
 
Przy tej okazji zinwentaryzowano wszystkie obiekty liniowe znajdujące się w obrębie nadleśnictwa, a służące wsparciu turystycznemu. Pracownicy Lasów Państwowych - również na potrzeby banku danych - zebrali wiadomości o lokalizacji centrów informacji turystycznej, obiektów hotelarskich i schronisk, siedzib stowarzyszeń turystycznych, również innych ważnych dla turysty wskazań.
 

- Na naszym terenie coraz popularniejsze okazują się trasy narciarstwa biegowego w masywie Jagodnej oraz na obszarze Leśnictwa Lasówka. Rozwija się narciarstwo zjazdowe w Spalonej w oparciu o wyciąg prywatny, który w roku przyszłym rozbuduje się m.in. na bazie gruntów Lasów Państwowych. Mamy też ścieżki edukacyjne - dodaje Łukasz Rapa. - Od niedawna z nadleśnictwem kojarzy się nowo powstałą wieżę widokową na Jagodnej, ponadto bardzo chętnie jest odwiedzany punkt widokowy na Kamiennej w rejonie Pokrzywna oraz wieża na Wapniarce.

W przypadku tej ostatniej z Oddziałem PTTK Ziemi Kłodzkiej są domawiane szczegóły dotyczące przedłużenia szlaku wędrownego do niej prowadzącego. Stowarzyszenie chce, aby odcinek pobiegł od Kłodzka m.in. przez obszary leśne. Po drodze pojawiła się propozycja Towarzystwa Miłośników Krosnowic, dotycząca wytyczenia szlaku przez tą miejscowość. Strony domawiają się, co do najlepszego rozwiązania, biorą też pod uwagę możliwość zorganizowania ścieżki edukacyjnej, która jeszcze bardziej uatrakcyjni ów szlak.
 
(bwb)

Foto Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka + DKL24.PL