Nowoczesny hotel w dawnym... hotelu

STRONIE ŚLĄSKIE (inf. wł.).. W miasteczku od dzisiaj jest otwarty hotel. Tym samym historia zatoczyła koło. Dlaczego? Bo noclegowiec znalazł się w budynku dawnego hotelu, działającego do końca II wojny światowej, później przekształconego na szkołę branżową.

Spółka Stroński Park Aktywności "Jaskinia Niedźwiedzia" jest gospodarzem pierwszego gminnego hotelu o standardzie ponaddwugwiazdkowym, który w przedostatni piątek sierpnia udostępniono w pohutniczym miasteczku. Burmistrz Dariusz Chromiec podczas uroczystego otwarcia obiektu przypomniał krótko jego losy, podkreślił zasługi byłego włodarza Stronia Śląskiego Zbigniewa Łopusiewicza dla sfinalizowanego przedsięzięcia i podziękował wszystkim podmiotom, instytucjom i osobom zaangażowanym w jego urzeczywistnienie, a szczególnie wykonawcy - Rzemieślniczej Spółdzielni Wielobranżowej w Bystrzycy Kłodzkiej.

- W ten hotel włożyliśmy ponad 13 milionów złotych, korzystając z preferencyjnego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego w relacji 50:50. Przyjmując od fazy projektowania, wyboru oferty i ogłoszenia przetargu, bo był ogłoszony konkurs na koncepcję tego całego kompleksu, to od roku 2013 trwała ta inwestycja. Projekt wykonała Grupa Architektoniczna ze Szczecina i jest on realizowany etapami -
informuje Renata Nowak, prezes SPA "Jaskinia Niedźwiedzia".

Adaptacja poszkolnego budynku na hotel była drugim etapem odważnego zadania związanego ze strategią rozwoju miasta i gminy Stronie Śląskie. Zakłada ona turystyczny rozwój tego obszaru, co konsekwentnie realizuje się. W tym pierwszym sporo pieniędzy włożono w termomodernizację znajdującej się w sąsiedztwie hali sportowo-widowiskowej nadając jej również świeżość elewacyjną, zaś w trzecim przewidziano przebudowę krytej pływalni też ulokowanej w zasięgu ręki. Wszystkie trzy obiekty docelowo mają stanowić połaczony ze sobą kompleks.

- W przypadku hotelu wyzwanie było niemałe. Nie mając żadnej dokumentacji, dotyczącej tego obiektu, szliśmy niemal po omacku. Nawet zrobienie inwentaryzacji nie pozwoliło go poznać szczegółowo. Nawet odkrywki, które były zrobione nie pokazały realiów, z którymi przyszło później zmierzyć się wykonawcom. Wszystko odbywało się pod nadzorem konserwatora zabytków - dodaje R. Nowak.

Hotel "Stronie" dysponuje 70 miejscami noclegowymi w 26 pokojach 2 - 4-osobowych, restauracją jednorazowo mogącą pomieścić do 50 gości, do tego pubem i kręgielnią. W otoczeniu są parkingi i tereny zieleni. Obiekt stanowi świetny punkt wypadowy do wyjazdów w atrakcyjne miejsca na ziemi kłodzkiej a także na czeskim pograniczu - od Noveho Mesta poczynając.

- Oczywiście, że sukcesywnie będziemy starali się podnieść kategoryzację i uczynić tak nasz hotel jak i pozostałe obiekty miejscami, do których chętnie się wraca - podkreśla prezes R. Nowak. - Już zapowiadam, że pojawi się łącznik pomiędzy hotelem i pływalnią oraz halą.

Ozdobą piątkowego wydarzenia inaugurującego działalność hotelu "Stronie" był występ zespołu "Siekiereczki".

(bwb)