Koalicja gmin przeciw niskiej emisji

MIĘDZYLESIE. Na terenie gminy będzie realizowany już kolejny program dotyczący ograniczenia niskiej emisji spalin. Współdziałając z mieszkańcami samorząd lokalny chce doprowadzić do tego, aby w następnych gospodarstwach domowych zrezygnowano z użytkowania pieców opalanych węglem na rzecz nowych, ekologicznych źródeł ciepła.

- Nie tak dawno braliśmy udział w programie prowadzonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nadal jest aktywny i dostępny dla mieszkańców. Natomiast teraz uczestniczymy w drugim programie, też o nazwie "Czyste powietrze", którą uważam za sprzyjającą dezorientacji. Bo skoro mnie już mieszają się cele w nich wyrażane, to co dziwić się ludziom, że się gubią - ocenia Tomasz Korczak, burmistrz Międzylesia. - Ten program, powiedzmy subregionalny, obejmuje całą ziemię kłodzką, czyli siedemnaście gmin stowarzyszonych. Są one podzielone na dwie grupy, zgodnie z napisanymi projektami. Jeden jest prowadzony pod egidą Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej i obejmuje gminy od Kudowy-Zdroju po Lądek-Zdrój, zaś drugiemu lideruje gmina wiejska Kłodzko z udziałem gmin od Stoszowic po Międzylesie.

Program pn. "Ziemia kłodzka - czyste powietrze" robi wrażenie, bo łącznie pozwoli zlikwidować ponad 500 pieców-kopciuchów. Ale w przypadku każdej gminy będzie to raptem 30 takich urządzeń - zdecydowanie mniej, aniżeli np. samorząd Międzylesia wymienił w ciągu kilkunastu minionych lat; było ich około 300.

- Zainteresowanie możliwością wymiany starego pieca na ekologiczny u nas zdecydowanie przewyższa liczbę 30 - podkreśla burmistrz. - Dlatego również informujemy mieszkańców o wspomnianym programie WFOŚiGW. Co do naszego programu subregionalnego, to on jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych i bliźniaczych oraz wspólnot mieszkaniowych. Każda z gmin ustala jeszcze swoje warunki dotyczące jego dostępności. Jeszcze w lipcu odbędą się konsultacje. Wcześniej miały być zorganizowane spotkania z mieszkańcami, ale z powodu pandemii wszystko przesuwa się w czasie. Tak czy inaczej do końca przyszłego roku program zostanie zrealizowany.

Dodajmy, że w przypadku programu "Ziemia kłodzka - czyste powietrze" dofinansowanie dla beneficjentów okazuje się być znacznie korzystniejsze, niż w programie rządowym. W niektórych przypadkach można uzyskać nawet 85 proc. wsparcia finansowego.
(bwb)