Ziemia kłodzka walczy z dużą wodą

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-06-29 16:06:45
KOTLINA KŁODZKA, RÓW GÓRNEJ NYSY. Te dwa obszary położone wzdłuż koryta Nysy Kłodzkiej są najbardziej zagrożone powodzią. Po trwających przez wiele godzin intensywnych opadach deszczu, szczególnie w Masywie Śnieżnika i Górach Bystrzyckich, w błyskawicznym tempie zaczęły wypełniać się potoki i rzeki zasilające główny ciek ziemi kłodzkiej.

W gminie wiejskiej Kłodzko znowu najniebezpiecziej zrobiło się w Krosnowicach. Nysa w tej miejscowości zalała tereny bezpośrednio do niej przylegające. Niewesoło zrobiło się w Gorzanowie - to już gmina Bystrzyca Kłodzka, gdzie do akcji m.in. wkroczyli strażacy-ochotnicy zabezpieczając workami z piaskiem niektóre domostwa. Również w Zabłociu zrobiło się groźnie - tu rzeka jeszcze mieściła się w korycie, ale niedrożne rowy "pękały w szwach" od nadmiaru wody podchodzącej pod zabudowania.

Na stopniu wodnym w Bystrzycy Kłodzkiej przerażały masy przetaczajaćej się wody. Co jest w stanie unieść, widać m.in. na naszych zdjęciach. Z powodu potopu z nieba z ruchu kołowego wyłączono niedawno przebudowany odcinek drogi powiatowej biegnącej ulicą Unii Lubelskiej.

Najgroźniej zrobiło się w Długopolu Dolnym, gdzie Nysa Kłodzka ponownie w tym miesiącu wdarła się do Wrzosowej Przystani. Z pomocą pospieszyli druhowie z OSP w Domaszkowie, przenosząc na wyższe miejsce niektóry sprzęt. Natomiast druhowie z Wilkanowa m.in. interweniowali przy drodze krajowej nr 33 w ich miejscowości. Przy pomocy pomp usuwali wodę opadową z nieruchomości.

Także w Długopolu Górnym, w gminie Międzylesie, mieszkańcy i strażacy oraz służby komunalne przygotowywali się na ewentualne nadejście wyższej fali. Zabezpieczano wejścia do niżej położnych budynków, udrażniano odpływy i przepusty.

W poniedziałek spora część ziemi kłodzkiej walczy z dużą wodą.
(bwb) 


Wody Polskie monitorują sytuację na ziemi kłodzkiej

W wyniku intensywnych opadów deszczu w ostatnich dniach ponownie obserwujemy wzrosty stanów wód na stacjach wodowskazowych, szczególnie w górnych odcinkach rzek zlewni Nysy Kłodzkiej. Sytuację hydrologiczną na rzekach i obiektach, które są w administracji Wód Polskich, na bieżąco monitorują nasi pracownicy. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu dyżuruje całodobowo i przyjmuje zgłoszenia o interwencjach. Dane kontaktowe znajdują się w linkach na końcu komunikatu.

W przypadku wezbrania nasze służby współpracują z wojewódzkimi, powiatowymi oraz gminnymi centrami zarządzania kryzysowego w zakresie przekazywania informacji o występowaniu niekorzystnych zjawisk na rzekach na terenie tych jednostek. Dodatkowo pracownicy Wód Polskich współpracują z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego i przepustowości dla wód wezbraniowych.

W poniedziałkowe popołudnie stany alarmowe zostały przekroczone w 7 przekrojach wodowskazowych w zlewni Nysy Kłodzkiej (Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka na Nysie Kłodzkiej, Kłodzko, Wilkanów, Lądek-Zdrój, Żelazno, Szalejów Dolny). Natomiast stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 3 stacjach wodowskazowych: Bystrzyca Kłodzka na Bystrzycy oraz na stacjach wodowskazowych Lądek-Zdrój i Żelazno na Białej Lądeckiej.

W razie konieczności gotowe do gromadzenia opadów są również suche zbiorniki przeciwpowodziowe Międzygórze na potoku Wilczka oraz Stronie Śląskie na Morawce. Prognozuje się dalsze wzrosty stanów wód, miejscami gwałtowne, w strefie stanów wody wysokiej, powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej.

Aktualne komunikaty dotyczące sytuacji hydrologicznej w naszym regionie są dostępne na: https://wroclaw.wody.gov.pl/sytuacja-hydrologiczno-nawigacyjna

Kontakt do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu: https://wroclaw.wody.gov.pl/centrum-operacyjne
 
Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

        Patryk Wojcieszek
senior PR consultant
 

Okolice Kłodzka


Krosnowice


Krosnowice


Krosnowice


Krosnowice


Gorzanów


Gorzanów


Gorzanów


Gorzanów


Zabłocie


Bystrzyca Kłodzka


Bystrzyca Kłodzka


Bystrzyca Kłodzka


Wilkanów


Długopole Dolne


Długopole Dolne


Długopole Dolne


Długopole Dolne


Długopole Dolne


Długopole Dolne


Długopole Dolne


Długopole Górne


Długopole Górne


Długopole Górne


Długopole Górne


Długopole Górne


Długopole Górne

Tagi

Komentarze:
AparatBabcia*.129.8.23
Wtorek, 2020-06-30 14:11
i co to powód żeby orać rzeki doszczętnie i robić z nich kanały? Wody w studniach ludzie nie mają teraz. Dacie radę żyć bez wody albo płacić horendalne ceny z wodociągu który dopiero ma powstac?

albo te zbiorniki - szpeci to krajobraz - jakieś prostsze by porobili a nie klilometr kwadratowy rozpierduchy okolicy
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24

najnowsze artykuły

Mini_pt-klodzka0
Wtorek, 2020-07-14
List_mini_komornik
Wtorek, 2020-07-14
List_mini_komornik
Wtorek, 2020-07-14
List_mini_pt-mloty7
Wtorek, 2020-07-14
List_mini_pt-twierdza0
Wtorek, 2020-07-14
List_mini_stronie
Poniedziałek, 2020-07-13
List_mini_2u2a0175
Poniedziałek, 2020-07-13
List_mini_pt-pkw
Poniedziałek, 2020-07-13
List_mini_pt-studnia
Poniedziałek, 2020-07-13
List_mini_mini-pt-wyboryp
Niedziela, 2020-07-12
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz