Wiejska biblioteka zajmie i zauroczy

WOJBÓRZ (gm. Kłodzko). Siedzibę Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w tej podgórskiej wsi poddano przebudowie oraz remontowi. Roboty obejmujące niemały zakres zbliżają się ku finałowi.


Ten wizerunek biblioteki wkróce stanie się historią

Jak informuje dyrektor BPGK Mariola Huzar - udostępnienie placówki zaplanowano na jesień br. - Do końca września nastąpią odbiory i rozliczenie dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016 - 2020”. W międzyczasie przewidziano zakup nowego wyposażenia, aranżację wnętrz oraz przeprowadzkę księgozbioru z pomieszczeń miejscowej szkoły podstawowej, której dyrekcja użyczyła nam lokal na prowadzenie działalności. Tym sposobem czytelnicy mogą na bieżąco korzystać z zasobów biblioteki.


Świeżo wykonane regały wkrótce wypełnią się książkami

Nowa siedziba wojborskiej książnicy, to zdecydowanie większa przestrzeń i nowoczesne aranżacje. Jedną z nich jest mural w strefie ciszy i relaksu, będący efektem konkursu artystycznego pn. "#zostan w domu#". Jego autorem jest Dominik Rutkowski z Będzina.

Lokal, który z 86 m kw. "urósł" do 187 m kw., podzielono na trzy strefy: relaksu i ciszy, rodzinną pełną atrakcji dla dzieci oraz wypożyczalnię z możliwością przekształcenia się w salę kinową, konferencyjną czy też pracownię artystyczną. Na takie zmiany zdecydował się wójt Zbigniew Tur, ku - na pewno - zadowoleniu lokalnej społeczności.
 

Do tak ulepszonego lokum na pewno zawitają nie tylko wojborzanie

Placówka spełni wymogi XXI wieku. Wprowadzi się w niej wypożyczenia w systemie elektornicznym MAX+ (internetowym), książkę wypożyczy się tradycyjną metodą z bogatego księgozbioru, ponadto będzie to miejsce jak najbardziej przyjazne dzieciom i młodzieży, osobom niepełnosprawnym.

Wszystko to wraz z innymi propozycjami ze strony personelu będzie się realizować w komfortowych warunkach, w zabytkowym budynku, którego wojborska biblioteka stanie się szczególną duszą. Do tego przyjazną środowisku za sprawą ogrzewania podłogowego zasilanego energią z pomp ciepła. Zdecydowanie poprawią się w niej warunki sanitarne i socjalne, także magazynowe.
 

Placówka zdecydowanie się powiększy

Zdaniem dyrektor M. Huzar - Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu jest kolejnym przykładem pozytywnych zmian zachodzących w tej sferze kultury w lokalnym wydaniu. - W naszej gminie 60 proc. bibliotek jest już po większych lub mniejszych metamorfozach, w budowie znajduje się obiekt w Żelaźnie - dodaje.
 
Opr. (bwb)

Foto BPGK