Mocny atrybut samorządności

BARDO. Fundusz sołecki na tyle sprawdził się w tej gmine, że utrzymany zostanie w dotychczasowej formie. To znaczy poszczególne sołectwa nadal same będą decydowały o przeznaczeniu pieniędzy im przypadających, których wielkość jest uzależniona od liczby mieszkańców danej wspólnoty. Czynią to podczas zebrań wiejskich, kiedy są ustalane zadania przygotowane do realizacji, a służące ogółowi ludności. Jednak muszą one być spójne ze strategią rozwoju gminy i realizowane na jej majątku.

W ten sposób w sołectwach utwardza się miejsca powszechnego użytku, zakłada zieleńce i kwietniki, podnosi estetykę przystanków autobusowych, wykonuje oświetlenie uliczne, partycypuje w kosztach organizacji imprez lokalnych itp.

Włodarz Barda Krzysztoif Żegański zauważa, że utrzymując fundusz sołecki gmina otrzymuje do niego od państwa do 30 proc. dotacji. A to oznacza, że o tyle można zrobić więcej

- Podczas niedawnego spotkania z sołtysami postanowiliśmy, że pieniądze, które w tym roku były przewidziane na imprezy integracyjne, zostaną przekazane na inwestycje bądź remonty - komunikuje burmistrz. Zarazem podkreśla, że fundusz sołecki na dobre wpisuje się w 30-lecie samorządności w Polsce, którą właśnie obchodzimy.
(bwb)