Z kasy województwa na ratowanie zabytków

DOLNY ŚLĄSK / SUBREGION KŁODZKO-ZĄBKOWICKI. Z tegorocznego budżetu samorządowego województwa 4,5 mln zł przekaże się na dofinansowanie aż 140 zadań związanych z pracami konserwatorskimi, restauratorskimi oraz robotami budowlanymi prowadzonymi na zabytkach.

Z powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego na wsparcie finansowe mogą liczyć: Twierdza Srebrna Góra na remont muru szyjowego w forcie Ostórg (80 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach na prace w bazylice (60 tys. zł), gmina Ziębice i renowane przez nią mury obronne z XIII / XIV w. na Podwalu (35 tys. zł), Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza w Starym Wielisławiu na wymianę pokrycia dachowego kościoła (25 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Świerkach na kościółek w Krajanowie (35 tys. zł), Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju na konserwację zabytkowych polichromii (50 tys. zł), Diana i Przemysław Tymkowie na remont dachu zamku w Bobolicach (35 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Domaszkowie na remont dachu na kościele (35 tys. zł), gmina Kamieniec Ząbkowicki na renowację zabytkowej kaplicy w pałacu Marianny Orańskiej (40 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Henrykowie na remont dachu kościoła w Wadochowicach (45 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich na rekonstrukcję okien w części kościoła (25 tys. zł), Fundacja Pałac Gorzanów na rekonstrukcję okien w części zabytku (25 tys. zł), gmina Stoszowice na remont i rewitalizację pawilonu z wieżą widokową w Grodziszczu (40 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Olbrachcicach Wielkich na remont dachu kościoła (35 tys. zł), Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach na modernizację systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego (10 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Boboszowie na prace konserwatorskie przy ołtarzu kościoła w Jodłowie (15 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Topoli na ratunkowe prace konserwatorskie ołtarza kościoła w Byczeniu (20 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Domaszkowie na konserwację ołtarza głównego w kościele (25 tys. zł), Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdroju na remont Dworku Chopina (30 tys. zł), Fundacja Odnowy Dworu Sarny w Ścinawce Górnej na ratunkowe prace elewacyjne (20 tys. zł), Parafia prawosławna w Ząbkowicach Śląskich na remont dachu kaplicy św. Jerzego (40 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju na remont elewacji dzwonnicy (35 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Dusznikach-Zdroju na remont elewacji wieży kościoła (35 tys. zł), Parafia rzymsko-katolicka w Henrykowie na remont wieży kościoła w Starym Henrykowie (25 tys. zł), Fundacja Ratowania Dworu i Folwarku Kalinowice Górne na remont odtworzeniowy dachu i stropu w obiekcie dworu (25 tys. zł).

- Tym samym województwo dolnośląskie, na miarę swoich możliwości finansowych dokłada się do ratowania zabytków i zachowania dziedzictwa kulturowego - podkreśla Zbigniew Szczygieł, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego.

 (bwb)