XVII Tydzień Bibliotek po... kulinarnemu

KŁODZKO. Już jutro przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Wraz z nim rozpoczyna się XVII Tydzień Bibliotek, podczas którego będzie prowadzona akcja promowania książki i czytelnictwa. Jak informuje Klaudia Lutosławska, prezes Oddziału Kłodzko-Ząbkowickiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - w tym roku hasło przewodnie tego wydarzenia brzmi: Zasmakuj w biblitece". Jego autorem jest Mariusz Nakielny - starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

- Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Kłodzku przygotowała menu święta bibliotek, w którym znajdą się przepisy na smakowanie słowa i łakome literackie kąski. Zaplanowaliśmy szereg działań, które można będzie obserwować i brać w nich udział poprzez nasze media społecznościowe: profil na facebooku oraz na stronę internetową - podkreśla p. Klaudia.

Tydzień Bibliotek zainaugurujemy już w najbliższy piątek, 8 maja br. o 8.00 rano niespodzianką dla czytelników, którzy będą mogli wziąć udział w facebookowym konkursie z nagrodami książkowymi pt.: "Literatura na talerzu". Zadaniem konkursowym będzie - na podstawie cytatu i przepisu kulinarnego zaczerpniętego z literatury pięknej - wskazać autora i tytuł książki, a odpowiedź wysłać na maila: zastepca@biblioteka.klodzko.pl. Od 8 do 15 maja będziemy publikować nową zagadkę i każdego dnia osoba, która jako pierwsza udzieli poprawnej odpowiedzi zostanie zwycięzcą konkursu. Zapraszamy do udziału, bo naprawdę warto. Zagadki będą pojawiać się na naszym fb codziennie o 8.00 rano, a odpowiedź na zagadkę przysłać trzeba będzie tego samego dnia do godziny 12.00. Również w piątek rozpoczniemy cykl: "Rozsmakuj się w literaturze", w którym będziemy prezentować wątki kulinarne w prozie zaprzyjaźnionych z biblioteką autorów m.in. Agnieszki Urbańskiej, Lidii Amejko, Tomasza Duszyńskiego, Macieja Bobuli, Łady Ponikowskiej i Marty Zilbert, Tomasza Pawlęgi.
 

Jak komunikuje dalej K. Lutosławska-Nowak - w tym roku kłodzka biblioteka będzie obchodziła 75-lecie swojej działalności. W związku z tym  jej historia jest prezentowana na fb placówki. - W Tygodniu Bibliotek chcemy się podzielić w cyklu "Kulinarne Wspomnienia" - migawkami z akcji czytelniczej organizowanej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 21 września 2015 r. Naszym gościem była Monika Mrozowska - aktorka, blogerka, felietonistka, autorka książek kulinarnych, ambasadorka zdrowego i aktywnego stylu życia. Podczas "Głośnego Czytania ze Smakiem", odbywającego się przed ratuszem, prowadziła kulinarne warsztaty dla dzieci.
Ostatnie działanie pt.: "Wymieńmy się przepisem" ma być facebookową giełdą przepisów kulinarnych na wypróbowane dania bibliotekarzy i czytelników.

- Zapraszamy do udziału oraz do biblioteki, którą otwieramy już 11 maja 2020. Informacje na stronie www.biblioteka.klodzko.pl - zachęca K. Lutosławska-Nowak.
(abc)