O sytuacji bibliotek publicznych

POWIAT KŁODZKI. Funkcjonują tutaj dwie biblioteki pedagogiczne - w Kłodzku i Nowej Rudzie, które - jak ich nazwa wskazuje - są nakierowane przede wszystkim na obsługę nauczycieli. Ale jak podkresla wicestarosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, z ich zasobów również korzystają studenci - szczególnie ci piszący prace dyplomowe - i osoby przygotowujące różne opracowania. Kilka lat temu czynna była podobna biblioteka w Bystrzycy Kłodziej, jednak spadek liczby wypożyczeń spowodował jej zamknięcie i przeniesienie skarbnicy do Kłodzka.
 

Od pewnego czasu do władz powiatu kłodzkiego docierają informacje o konieczności zdygitalizowania zbiorów w obu bibliotekach. Zamysł jest taki, aby w ogóle wszystkie podobne książnice na terenie Dolnego Śląska zlikwidować na rzecz utworzenia jdnej, regionalnej. Z jej zasobów ma się korzystać za pomocą systemu łączy internetowych. Na razie nie ma wiedzy, co z tym pomysłem się dzieje, jednak trzeba być przygotowanym i na taki wariant.

- Wydaje mi się, zę to jest znak czasu. Wszystko jest elektroniczne i mobilne, wystarczy włączyć komputer, laptop czy tablet... Póki co otrzymujemy fundusze na utrzymanie obu bibiiotek, więc działają i starają się służyć jak najlepiej. Tym bardziej, że jednak najpiękniej pachnie kartka z książki. Dlatego też systematycznie są czynione zakupy pozycji, na które jest największe zapotrzebowanie - dodaje wicestarosta.
(bwb)

Foto własne i ARC