Liceum Alternatywne najlepsze w powiecie

KRAJ / SUBREGION. Już są znane wyniki corocznego rankingu miesięcznika "Perspektywy", jeśli chodzi o najlepsze szkoły licealne i techniczne w Polsce. Ranking roku 2020 wskazuje, że w subregionie kłodzko-ząbkowickim prymat wiedzie liceum Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku.

Awans z 397. miejsca na 262. w kraju za osiągnięte wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych i w olimpiadach przedmiotowych, odnotowało Alternatywne Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku. Na 355. (poprzednio na 374.) miejscu znalazło się Społeczne Liceum w Kłodzku. Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Kłodzko zajęło 448. miejsce (poprzednio 637.), III Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Ząbkowicach Śląskich jest na 531. miejscu (poprzednio 412.), Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej na 743. miejscu (poprzednio na 675.), Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie - na 856. (poprzednio na 695.) i Liceum Ogólnokształcące w Lądku-Zdroju na 989. (poprzednio na 877.). Inne szkoły licealne z subregionu znalazły się powyżej rankingowej tysiąca.

Spośród szkół technicznych najwyżej sklasyfikowano Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju, które znalazło się na 454. miejscu - poprzednio powyżej 500+.
 

- Mamy naprawdę dobrych uczniów, to jedno, a drugie - jesteśmy trochę inną szkołą. Ma ona trochę inny ramowy plan nauczania, niż szkoły publiczne. Często dostosowujemy liczbę godzin do potrzeb konkretnej grupy uczniów, np. nauczanie języków obcych odbywa się poziomami. Bardzo często robimy diagnozy - śródroczne i roczne, a próbne matury już odbyły się trzy i nie odbywają się na oceny. Służą pozyskaniu informacji przez uczniów, jak mają opanowany materiał. To jest też informacja dla nauczycieli, na co jeszcze muszą położyć akcent - mówi dyrektor Mariola Łuszczewska.

ALO, liczące około 150 uczniów, w rankingu "Perspektyw" pnie się stopniowo, ale konsekwentnie. Prymat w powiecie i 17. miejsce w województwie zobowiązuje. Również nauczycieli, którzy mają potwierdzenie, że metody nauczania, które wypracowywali, teraz owocują. Na przykład trafionym rozwiązaniem jest zapraszanie nauczycieli akademickich do prowadzenia lekcji w szkole, niezależnie od tego, że uczniowie również mają organizowane wyjazdy na uczelnie, do czego dokłada się zarząd szkoły, często uczestniczą w konkursach.
W wielu przypadkach szkoła jest elastyczna dla swojej młodzieży.
(bwb)