Zamiast ogrodu kinetycznego - bocznica i węzeł drogowy

BARDO. W tym miejscu miał być Dolnośląski Park Nauki i Rozrywki, bazujący m.in. na rzeźbach kinetycznych i zaczarowanym ogrodzie. Zamiast niego pojawi się bocznica kolejowa i skład kamiennego urobku, aby ważny dla gminy teren zaczął na siebie zarabiać.

W roku 2017 pojawiła się koncepcja doprowadzenia w Bardzie do dużego przedsięwzięcia, które miało zatrzymać na dłużej turystów. Najlepszym dla niego wskazaniem okazywała się peryferyjna część miasteczka, w sąsiedztwie stacji kolejowej Przyłęk. Dostępna od strony torów i drogi krajowej nr 8 dla ogrodu wiatrów wydawała się wręcz wymarzona.
 


Na peryferiach Barda powstanie węzeł drogowy i bocznica kolejowa

Choć pomysł okazał się interesujący, to już możliwość jego zrealizowania mniej dostępna, gdyż wymagała zaangażowania sporych funduszy. Gminy na to nie było stać, zaś firmy komercyjne nie za bardzo się do tego kwapiły. W efekcie część niedoszłego bajkowego ogrodu zostanie przeznaczona na budowę węzła komunikacyjnego w związku z inwestycją S8, natomiast drugą w studium zagospodarowania przestrzennego wskazano na bocznicę kolejową i skład kamienia. W ten obiekt swoje pieniądze zaangażuje Kopalnia Surowców Skalnych z Bartnicy.

Tym samym już bardziej rysuje się strefa gospodarcza Barda. Ma ją wypełnić nowy podmiot, który zagospodaruje obiekty "Caroty", bowiem dobiega końca realizowany przez nią kilkuletni projekt rolniczy. To ważne dla gminy, bo wiąże się z wpływami z podatków.

(bwb)