Nie siedzą z założonymi rękami

GOWORÓW (gm. Międzylesie). Pracowali na to latami, aż osiągnęli zamierzony cel - od kilku dni Goworów znajduje się w „Ogólnopolskiej Sieci Najciekawszych Wsi”. Stosowne potwierdzenie trafiło do burmistrza Międzylesia Tomasza Korczaka. Włodarz przez cały czas aktywnie wspierał goworowian w działaniach na rzecz uczynienia ich miejscowości przyjazną mieszkańcom i turystom. To ważne wyzwanie, szczególnie po powodzi w roku 1997, która co niektórym osobom jeszcze do dzisiaj złowieszczo szumi w uszach i jawi się przed oczami.


Mieszkańcy Goworowa to ludzie z charakterem. I to nie byle jakim. Przyrzekli sobie, że swoją wieś podniosą z ogromnych zniszczeń spowodowanych przez Goworowski Potok i później przez orkan, i słowa dotrzymują. Powoli, ale konsekwentnie, krok po kroku zmieniają oblicze miejscowości, angażując własny czas i siłę rąk. A to uprzątają drogi i ich pobocza, a to urządzają kwietniki i zieleńce. Wiele gospodarstw domowych też zmieniło na lepsze oblicze, zwracając uwagę odnowionymi budynkami, świeżymi elewacjami czy nowymi ogrodzeniami.
 

Latem tego roku zmodernizowano małe boisko piłki nożnej. Było to możliwe, bo w zadanie włączyło się wiele osób fizycznych i prawnych dobrej woli. Pozyskano pieniądze z powiatu kłodzkiego, od Nadleśnictwa Międzylesie i festynu sołeckiego, przeznaczając je na zakup bramek i wyposażenia towarzyszącego. Pomogła też firma PORR SA, wykonując pewne prace w ramach sponsoringu.
 

Ta sama firma wspomogła społeczność goworowską, kiedy ta zabrała się za odnowę placu zabaw dla dzieci. Męska część wsi wymieniła zużyte urządzenia zabawowe, kobieca pomogła w zniwelowaniu terenu. Tu przydały się pieniądze uzyskane w ramach nagrody za zdobycie I miejsca za wieniec dożynkowy, które przeznaczono na zakup farb i konserwantów.
 

Ale dla goworowian to ciągle mało. Teraz chwalą się tym, że za środki z funduszu sołeckiego remontują salę służącą kołu gospodyń wiejskich. Robią to solidnie, aby np. wilgoć nie miała pola do popisu. W roku 2020 zabiorą się za modernizację sąsiedniej kuchni i tym samym wieś wzbogaci się o uniwersalne lokum. Ten nabytek także podkreśli przynależność do wspomnianej sieci najatrakcyjniejszych wsi, w których stale coś ciekawego i rozsądnego się dzieje, i do których warto jest zaglądnąć.
 
(bwb)

Foto Goworów