Czy powstanie pierwsza prywatna ubojnia?

ŚWIĘCKO (gm. Kłodzko). Właściciel jednej z nieruchomości wystąpił z prośbą do wójta o wydanie decyzji środowiskowej w związku z zamiarem uruchomienia na niej niedużej ubojni. Przeciwni powstaniu takiego obiektu są natomiast niektórzy mieszkańcy tej wsi.

W sąsiedztwie święckiego kościółka, w pobliżu innych zabudowań miałaby powstać rzeźnia  na potrzeby hodowców z ziemi kłodzkiej. Nie prowadzono by w niej uboju masowego, lecz sporadyczny, z tzw. konieczności.

- Tak, trafiło do mniej pismo od zainteresowanej osoby o wydanie decyzji środowiskowej. Nadałem mu bieg, występując o opinie do: Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i sanepidu. Wszystkie te instytucje zażądały dodatkowych informacji o ewentualnym przedsięwzięciu, po czym zauważyły, że musi zostać przygotowany raport oddziaływania na środowisko - informuje wójt Zbigniew Tur. - Ze strony mieszkańców jest protest dotyczący lokalizacji tej ubojni. Nawet chcą być stroną w całym tym postępowaniu.


Przeciwniczką uruchomienia ubojni w Święcku jest m.in. młoda mieszkanka. - Jestem przeciwniczką zabijania zwierząt - to raz. Po drugie - nie zgadzam się na to, aby taki zakład działał w centrum wsi, bo z tego powodu będą różne uciążliwości - podkreśla p. Weronika. - Stąd ten sprzeciw.

Włodarz gminy przytacza inne zastrzeżenia ze strony lokalnej społeczności: - Ludzie obawiają się, że ucierpi na tym środowisko naturalne i że działalność będzie prowadzona niewłaściwie.

Działalność ewentualnej ubojni w Święcku ma wpisywać się w rozwój programu pn. "Wołowina sudecka".

- O uruchomienie takiego zakładu na ziemi kłodzkiej wnioskują rolnicy-hodowcy z tego subregionu, którzy zwierzęta z różnych przyczyn przeznaczone na rzeź muszą transportować do innych województw, np. aż do Wielkopolski - mówi prezes Klastra Wołowina Sudecka Zbigniew Szczygieł. - Ponoszą przy tym spore koszty i aby je zmniejszyć, jesteśmy zainteresowani powstaniem ubojni na naszym terenie.

Wspomniany raport oddziaływania na środowisko, który musi zostać sporządzony, jest więc kluczem do rozstrzygnięcia spornej sprawy i odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. 
(bwb)