Z wielką wiedzą do młodzieży i dorosłych

BYSTRZYCA KŁODZKA. W szkolnej sali grupy uczniów pochylone np. nad wycinkami gazetowych zdjęć, pokazujących różne miasta, starają się je przyporządkować do konkretnych państw. To w ramach takiego uniwersum sprawdzającego nabytą wiedzę. W tym samym czasie w innym miejscu kolejne grupy młodych dowiadują się, jak być operatywnym i zaradnym. Jeszcze w innym...Nauka poprzez zabawę, czyli z wycinanek dobieramy miasta do państw

W minione czwartek i piątek uczniowie bystrzyckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących po raz 11. uczestniczyli w XXII Dolnośląskim Festiwalu Nauki. To dzięki dr Małgorzacie Żochowskiej, która od samego początku zaistnienia tego wydarzenia w miasteczku nad Nysą Kłodzką jest jego koordynatorem. Przy współpracy z nauczycielami, rodzicami, przyjaciółmi szkoły, przede wszystkim jednak z młodzieżą wprowadza na teren placówki i w jej sąsiedztwo wielki świat nauki.
 


Do Bystrzycy Kłodzkiej festiwal wprowadziła dr Małgorzata Żochowska

- Na naszą edycję złożyło się ponad 60 propozycji. Były to wykłady, warsztaty, konkursy. Stosowane są, różne formy przekazu wiedzy z wielu dziedzin. Zajęcia trwały w godzinach dopołudniowych dla młodzieży, natomiast po południu były adresowane do osób starszych - mówi M. Żochowska. - Chętnie skorzystaliśmy z pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdyż dysponuje on dużą salą.Przy tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć koncertów

Tegoroczne hasło festiwalu związane było z matematyką. Tak zdecydował organizator, czyli jedenaście uczelni wrocławskich oraz trzy instytuty Polskiej Akademii Nauk. Doszły tematy lokalne, które poruszyli miejscowi pasjonaci, chcący podzielić się z innymi własnymi zainteresowaniami.
 


W ośrodku kultury m.in. odbyła się prelekcja nt. kształtowania własnej osobowości

Już kolejny rok edycja bystrzycka jest poszerzona o Międzylesie, gdyż tamtejsza Szkoła Podstawowa otworzyła przed nią swoje podwoje. Dyrektor Ryszard Bodnar podkreśla, że zainteresowanie imprezą wzrasta z roku na rok.

(bwb)