Trzy kłodzkie Madonny na czeskiej wystawie

HRADEC KRÁLOVÉ. Trzy cenne rzeźby z dwóch kościołów, położonych w Kotlinie Kłodzkiej w pierwszej połowie przyszłego roku znajdą się wśród około 250 artefaktów składających się na unikatową wystawę. Przygotowuje ją jedno z kralovehradeckich muzeów, zaś swoim patronatem honorowym już objął prymas Czech kard. Dominik Duka.
 
 
Madonna Szalejowska

- Szalejowska Pieta, czyli drewniana rzeźba przedstawiająca Matkę Boską, obejmującą ciało zmarłego syna, Jezusa, powstała w dziesięć lat po bitwie pod Grunwaldem. To dzieło całkowicie śląskie - mówi proboszcz parafii św. Jerzego ks. Grzegorz Todorowski. - Tak o jego wypożyczenie, jak i rzeźby Madonny Szalejowskiej, datowanej na pierwszą połowę XVI stulecia wystąpili organizatorzy wystawy w Czechach. Ogromnie z tego cieszymy się, bo kolejna grupa ludzi dowie się, gdzie jest położony Szalejów i jego parafia, i jak wartościowe są w nim zabytki...



Szalejowska Pieta

Na propozycję Muzeum Czech Wschodnich w Hradcu Králové pozytywnie odpowiada proboszcz, o. Robert Mól. Pomiędzy 6 lutego a 28 czerwca 2020 r. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku nie będzie można zobaczyć figury Madonny z czyżykiem. Na co dzień znajduje się w kaplicy św. Jakuba. Rzeźba pochodzi z przełomu XIV i XV stulecia, kiedy wykonano ją z przeznaczeniem dla kolegiaty mieszczącej się na Górze Zamkowej. I ona wpisuje się w temat czeskiej wystawy, który brzmi: "W środku Korony Królestwa Czech - gotyk i wczesny renesans we wschodnich Czechach".  
 


Madonna z czyżykiem

Wspomniana ekspozycja będzie dużym wydarzeniem kulturalnym i katolickim, odnoszącym się do historii Czech i tamtejszego Kościoła. Przypomnijmy, że ziemia kłodzka do archidiecezji praskiej była przypisana do 28 czerwca 1972 r.

(bwb)