Dwa prezenty w jednym dniu

KROSNOWICE (gm. Kłodzko). Otrzymać dwa ogromne prezenty w jednym dniu, to rzadka sytuacja. Ale taka w ostatnią sobotę sierpnia br. przytrafiła się mieszkańcom Krosnowic - największej podkłodzkiej wsi. Nie ukrywali zadowolenia z tego faktu. A podkreślili go swoją obecnością poseł Monika Wielichowska i radny wojewódzki Stanisław Jurcewicz - również włodarze obu kłodzkich gmin - miejskiej i wiejskiej - Michał Piszko i Zbigniew Tur. Obaj samorządowcy przyznali, że to dzięki współpracy samorządów powstał projekt, którego efekty już cieszą i w kolejnych miesiącach też zaczną cieszyć...



Tak prezentuje się krosnowickie miejsce spotkań



Pod wiatą można prowadzić rozgrywki szachowe lub brydżowe i grillować kiełbaski

W sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego w Krosnowicach - największego w gminie wiejskiej Kłodzko - i szkoły podstawowej oraz kościoła od minionej soboty już oficjalnie jest dostępne wiejskie centrum spotkań. Zostało pomyślane jako teren, który ma sprzyjać integracji międzypokoleniowej, będący dostępnym dla całych rodzin. W otoczeniu boiska wielofunkcyjnego utworzono miniamfiteatr, plac zabaw z wieloma urządzeniami, skate-park, wiatę sprzyjającą grom w szachy czy brydża. Czegoś takiego nie ma w całej gminie, zaś uruchomienie obiektu w Krosnowicach było możliwe, dzięki środkom unijnym, które - co zauważył wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź - zostały tutaj efektywnie wykorzystane.


 
 
Inwestycja wykonana, można więc ją otworzyć



Najmłodsi krosnowiczanie na tę okazję przygotowali występ

Część tych funduszy przeznaczono na przebudowę krosnowickiej "Podhalanki". Z przestarzałego budynku z dużą salą, służącą różnym spotkaniom, stała się na wskroś nowoczesnym ośrodkiem, zapewniającym wręcz komfortowe warunki osobom, które teraz z niej będą korzystać. Prezes Towarzystwa Miłośników Krosnowic Franciszek Piszczek cieszy się z tego, że pieniądze, które w ten obiekt zainwestowano, posłużą przez długie lata i na pewno wielu pokoleniom.
 
 


Tak "Podhalanka" wyglądała jeszcze niedawno

- Ten obiekt przeszedł głęboką metamorfozę. To cieszy, bo musimy iść z postępem
- mówi p. Franciszek. - Oczywiście, żal jest poprzedniej "Podhalanki", urokliwej na swój sposób, dobrej na tamte czasy. Dzisiaj drewniane konstrukcje już nie wchodzą w rachubę, gdyż ma być bezpiecznie...



Wiele osób było ciekawych, jak budynek wygląda teraz w środku

Na co dzień "Podhalanką" dysponują członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Krosnowicach. Jego przewodnicząca Halina Puk do tej pory nie może ochłonąć z wrażenia, że niemożliwe stało się możliwe. - Piękna, duża sala z klimatyzacją, do tego kuchnia z ogromnym zapleczem i sprzętem; pozwoli to nam podejmować na wspólnych imprezach więcej koleżanek z innych KGW - podkreśla rozmówczyni. - Na wyglądzie zyskało całe otoczenie "Pohalanki". Słowem - wspaniały prezent dla wszystkich mieszkańców.



Nowoczesne ciągi komunikacyjne też są obrazem dokonanych zmian

We wspomnianym "projekcie międzykłodzkim" sporo miejsca zajmują zadania realizowane w mieście. Jego burmistrz Michał Piszko mówi: - Zadania w Kłodzku są realizowane na kwotę niemal 12 mln zł. Między innymi już wykonano przebudowę ulicy Traugutta, wykonano plac zabaw w parku Strażackim, w tym roku przystąpiliśmy do realizacji trzech kolejnych, najistotniejszych zadań, czyli rewitalizacji centrum aktywności lokalnej - dawna szkoła medyczna, na wysokości budynku nr 26 przy ul. Łukasińskiego wykonanie tarasu widokowego na rzekę Nysę Kłodzką, rozpoczęcie rewitalizacji skweru na ul. Czeskiej - naprzeciw pałacu Wallisów. Termin zakończenia projektu jest ustalony na kwiecień 2020 r., sądzę, że do końca lutego, najpóźniej w marcu będziemy mogli odbierać te wykonywane teraz inwestycje.



W przestronnej sali też nie zabrakło prezentacji artystycznej

Jak podkreśla włodarz Kłodzka - to nie koniec potrzebnych zmian, bo również z gminą wiejską Kłodzko będą starać się o kolejne fundusze. Na przykład teraz wspólnie pracuje się nad włączeniem Wojciechowic i Boguszyna do aglomeracji wodno-ściekowej Kłodzka w celu pozyskania pieniędzy na doprowadzenie tam wody i odbiór ścieków. To potwierdza, że dwie sąsiednie gminy z korzyścią dla mieszkańców i gości mogą zmierzać do celu, jakim jest postęp w życiu społecznym i gospodarczym.
 


Wielu mieszkańców i przybyszów cieszyło oczy nabytkami i tym, co działo się w związku z nimi

Podczas spotkania w "Podhalance" podziękowano projektantom i wykonawcom zadań zrealizowanych w Krosnowicach, których wartość sięga niemal 5 mln zł. Objęły one: utworzenie miejsca wspólnych spotkań, przebudowę "Podhalanki" oraz adaptację pomieszczeń na potrzeby biblioteki. A było to możliwe w drodze całego realizowanego projektu, którego stronami pozostają: gmina miejska i gmina wiejska, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kłodzku i Stowarzyszenia Edukacja i Rozwój w Krosnowicach.
 


Tymczasem przedstawiciele władz państwowych i samorządowych gratulowali tym, którzy przysłużyli się inwestycjom

Wójt Zbigniew Tur wraz z przewodniczącym Rady Gminy w Kłodzku Ryszardem Jastrzębskim przypomnieli, że asumptem do poczynionych zmian w Krosnowicach stały się inicjatywy oddolne podchwycone przez poprzednich włodarzy gminy. Podziękowali mieszkańcom, że wspierali te inicjatywy.
(bwb)