Stara remiza z ekspozycją... kamieni

SUSZYNA (gm. Radków). W tej miejscowości, położonej wśród Wzgórz Ścinawskich, w sobotnie południe otwarto izbę kamieni półszlachetnych i minerałów. Ulokowano ją w byłej remizie strażackiej, pochodzącej z roku 1933, a położonej w sąsiedztwie budynku adaptowanego na Suszyńskie Centrum Kultury i Tradycji. W oficjalnym otwarciu m.in. uczestniczyła poseł Monika Wielichowska.



Przypomniano m.in. dzieje Suszyny na przestrzeni lat



Przecięciem wstęgi udostępniono ekspozycję kamieni i minerałów

Jaspis, chalcedon, mika, skała wulkaniczna, różne postaci agatu oraz inne okazy kamieni i minerałów, występujących w Suszynie i okolicy, składają się na ich ekspozycję udostępnioną 29 bm. Jak powiedziała sołtys Cecylia Skwarło - skompletowali ją trzej miejscowi pasjonaci: Józef Nosek, Bogusław Berest i Czesław Olszewski. Każdą wolną chwilę poświęcają na penetrowanie terenu i powiększanie swoich kolekcji. To oni wyszli z inicjatywą utworzenia takiej izby z wykorzystaniem na jej cel opuszczonej remizy. 
 


Otwarcie wystawy w remizie wzbudziło spore zainteresowanie



Sołtys Cecylia Skwarło dziękuje Agnieszce Cyron z UMiG Radków za okazaną pomoc

- Adaptacja remizy to pomysł, który wypłynął od mieszkańców. Powiązano go z utworzeniem wiejskiego centrum kultury. Całość kosztowała ponad 434 tys. zł. Musimy jeszcze znaleźć sto tysięcy, aby ogarnąć cały ten obszar, chcąc mu nadać lepszą wyrazistość - powiedział burmistrz Radkowa Jan Bednarczyk. zaznaczając, że działanie było prowadzone w ramach Programu rozwoju obszarów wiejskich.
 

Część ekspozycji stworzonej przez kolekcjonerów


Wewnątrz remizy dzielono się pierwszymi wrażeniami z wystawy i pomysłu

To kolejna turystyczna atrakcja w Suszynie, biorąc pod uwagę wieżę widokową Suszynka, z której rozpościela się wspaniały widok na sporą część ziemi kłodzkiej. Stanowi ją także budynek byłej niemieckiej szkółki dla awiatorów szybownictwa, zachowane gdzieniegdzie domy z XVIII i XIX w.
 


A tak wygląda wiejski ośrodek spotkań i prezentacji
 
(bwb)