Już w sobotę IV Noc Kościołów i niezwykłe archiwalia

KŁODZKO. Po raz czwarty w tym mieście odbędzie się "Noc Kościołów". Już w najbliższą sobotę w miejscowej kolegiacie oraz domu zakonnym jezuitów od godz. 19:00 wiele będzie się działo.

Jak informuje Henryka Szczepanowska z grupy społeczników, nadających ton "Nocy Kościołów", tym razem będzie to niezwykła okazja, by zobaczyć, po raz pierwszy publicznie pokazywane, dokumenty XIV-wieczne z przepięknymi pieczęciami i jedwabnymi sznurami po znakomitej konserwacji autorstwa pani prof. Weroniki Liszewskiej i pana dra Jacka Tomaszewskiego oraz wysłuchać ich wykładu o technikach konserwatorskich. Również po raz pierwszy pokażemy doskonale sfotografowane przez dra hab. Rafała Quirini-Popławskiego i dra Michała Kurzeja z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego freski serii Salve Regina autorstwa Karla Dankwarta usytuowane w kolegiacie kłodzkiej tak wysoko nad łukami empor, że niewielu ludzi je widziało.
 

- Tego wieczoru Grzegorz Zajączkowski opowie o historii powstania emopr, o Matce Bożej na jabłoni siedzącej, o kościotrupach w piekielnych otchłaniach, o ulach wyplatanych z wikliny. Będzie piękna muzyka maryjna w wykonaniu chóru Concerto Glacensis oraz Szymona Wołocha – organisty kolegiaty. O muzyce opowie pani  Ludmiła Sawicka, a na pamiątkę IV Kłodzkiej Nocy Kościołów będzie można otrzymać fragmenty Salve Regina, spisane przez mistrza Davida Hadara. Miłym zakończeniem będzie spotkanie w ogrodach jezuickich przy kiełbaskach i doskonałym piwie warzonym przez Huberta Krecha -
kusi p. Henryka.

Tę aktywną grupę społeczników tworzą - obok H. Szczepanowskiej - Robert J. Mól SI, Mietek Kowalcze, Grzegorz Zajączkowski. Przypominają, że konserwacja dokumentów dofinansowana została przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w ramach konkursu Wspieranie Działań Archiwalnych.
(wb)