Klasyka opery w Cinema 3D

KŁODZKO. 19 lipca w Cinema 3D będzie można zobaczyć operę „Nabucco" Giuseppe Verdiego zarejstrowaną w 2007 r. w Arena di Verona. Będzie to początek cyklu Klasyka Opery prezentowanego przez kino. 

„Nabucco” długo pozostawało w ojczystej Arena di Verona i dla wielu chór „Va pensiero” pozostał ucieleśnieniem doświadczeń, jakich można było doznać w Veronie. Produkcja video uchwyciła to unikalne doznanie i zapewniła widzowi możliwość dostrzeżenia wielu fascynujących detali, które mogą umknąć widzom Areny. Reżyser Denis Krief umiejscowił dzieło w skąpej scenerii czasów obecnych, zapewniając wysoce rzeczywiste tło dla faktycznych bohaterów wieczoru, śpiewaków pod batutą Daniela Orena.




Streszczenie z podziałem na akty

Akt 1:

Wnętrze Świątyni Jerozolimskiej
Żydzi zostali pokonani i Nabucco, pewny siebie, wkracza do Jerozolimy. Najwyższy kapłan Zachariusz przemawia do ludzi, aby nie rozpaczali, tylko pokładali nadzieję w Bogu. Obecność za-kładnika, Feneny, młodszej córki Nabucco, może zapewnić pokój. Zachariusz powierza bezpieczeń-stwo Feneny w ręce Ismaela, bratanka Króla Jerozolimy i byłego posła Babilonu. Pomimo tego, że Fenena i Ismael kochają się, kiedy pozostają sami Ismael nakłania ją, aby nie ryzykowała swojego życia lecz uciekła. Starsza córka Nabucco, Abigaille szturmuje świątynię z żołnierzami w przebraniu. Ona także kocha Ismaela. Gdy widzi kochanków, grozi Ismaelowi - jeśli nie rozstanie się z Feneną, Abigaille oskarży ją o zdradę. Pojawia się Król we własnej osobie. Zachariusz przeciwstawia się mu, grożąc, że zabiję Fenenę sztyletem. Ismael próbuje ją uratować. Nabucco w odwecie rozkazuje zniszczyć świątynię, a Żydzi przeklinają Ismaela jako zdrajcę.

Akt 2:

Scena 1: Pałac w Babilonie
Nabucco toczy wojny w dalekich krainach i wyznacza Fenenę jako swoją regentkę. Abigaille odkrywa dokument, który dowodzi, że nie jest prawdziwą córką Nabucco, a jedynie niewolnicą. Arcykapłan Baala, w towarzystwie Magów, przybywa z wiadomością dla Abigaille, że Fenena uwol-niła żydowskich więźniów. W odpowiedzi Abigaille organizuje zamach stanu, aby samej zasiąść na tronie, jednocześnie rozgłaszając pogłoskę, że Nabucco zginął w bitwie. Abigaille jest gotowa, aby wstąpić na tron.

Scena 2: Sala w Pałacu Babilońskim
Przy akompaniamencie sekstetu wiolonczeli Zachariusz oczekuje na Fenenę. Ta przechodzi na religię żydowską, a Ismael godzi się z Żydami. Jednakże zostaje ogłoszone, że Król nie żyje, a Abigaille i Arcykapłan Baala żądają korony od Feneny. Nieoczekiwanie pojawia się Nabucco, wzgardzając obydwiema stronami, zarówno Baalem jak i Bogiem Hebrajczyków, którego pokonał. Sam ogłasza się bogiem. Kiedy Zachariusz sprzeciwia się, Nabucco rozkazuje zgładzić Żydów. Fe-nena oznajmia, że chce podzielić ich los. Powtarzając, że teraz on jest bogiem, Nabucco zostaje na-tychmiast porażony piorunem i traci zmysły. Korona upada i podnosi ją Abigaille.

Akt 3:

Scena 1: Wiszące Ogrody Babilonu
Arcykapłan Baala przedstawia Abigaille, a wraz z nią dekret śmierci dla Żydów i Feneny. Wchodzi Nabucco, z wyrazem obłąkania na twarzy i żąda odzyskania tronu. Abigaille przekonuje go, aby przybił pieczęć na dekrecie, ale prosi o ocalenie Feneny. Nabucco mówi Abigaille, że nie jest jego prawdziwą córką tylko niewolnicą. Abigaille drwi z niego i niszczy dokument, który jest dowodem jej prawdziwego pochodzenia. Zdając sobie sprawę, że jest więźniem, Nabucco błaga o życie Feneny. Abigaille nie posiada się z radości.

Scena 2: Brzegi Eufratu
Żydzi tęsknią za swoją ziemią ojczystą. Zachariusz jeszcze raz nawołuje ich do pozostania w wierze: Bóg zniszczy Babilon.

Akt 4:

Scena 1: Pałac w Babilonie
Nabucco budzi się odzyskawszy swoją dawną siłę i zmysły. Widzi, że Fenena jest prowa-dzona w łańcuchach na śmierć. Błagając o przebaczenie Boga żydowskiego, obiecuje odbudować świątynię w Jerozolimie i nawrócić się na prawdziwą wiarę. W asyście lojalnych żołnierzy chce uka-rać zdrajców i uratować Fenenę.

Scena 2: Wiszące Ogrody Babilonu
Gdy Zachariusz prowadzi Fenenę i Żydów na śmierć przy ofiarnym ołtarzu Baala, wkracza Nabucco z mieczem w ręku. Rozbija mieczem bożka Baala na kawałki. Nabucco mówi do Żydów, że są wolni, a nowa świątynia zostanie wzniesiona na cześć ich Boga. Pojawia się Abigaille, która się otruła. Wyraża swój żal, błaga o przebaczenie Fenenę i umiera. Zachariusz na znak uznania ustanawia Nabucco sługą Boga i Królem Królów.