Z Fundacją "Pomost" ku readaptacji więźniów

KŁODZKO. W Zakładzie Karnym przebywali przedstawiciele Fundacji „Pomost” z Zabrza. Przyjechali z ciekawą propozycją dla więźniów, którzy niebawem zakończą odbywanie kary. O tym spotkaniu pisze na stronie internetowej jednostki kpt. Radosław Majewski:

„W dniu 08.02.2019 roku pacjentów Oddziału Terapeutycznego dla Skazanych Uzależnionych od Środków Odurzających lub Substancji Psychotropowych Zakładu Karnego w Kłodzku odwiedzili Edward Szeliga - założyciel oraz prezes powstałej w 2012 roku Fundacji „Pomost” - i Karolina Habryło. Fundacja zajmuje się readaptacją byłych więźniów. Prowadzi w Zabrzu ośrodek, w którym kilkadziesiąt osób w kontrolowany sposób wraca do życia społecznego. Organizuje dla nich roczne programy, pozwalające więźniom - po okresie spędzonym za kratami - na nowo przystosować się do obowiązujących norm społecznych. Program powstał we współpracy z naukowcami z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W ciągu dwóch lat kursy readaptacyjne ukończyło 26 osób i - jak można przeczytać na stronie internetowej fundacji - żaden z podopiecznych nie wrócił za kraty. Fundacja funkcjonuje dzięki wsparciu instytucji publicznych oraz osób prywatnych.
 

Nie ma żadnych wątpliwości, że fundacja ta wprowadza potrzebną zmianę społeczną. Powrót do społeczeństwa po wyjściu z więzienia można porównać do sytuacji kryzysowej, dla zrozumienia której i w konsekwencji stworzenia efektywnego programu readaptacji społecznej ważne jest uwzględnienie szerokiego spektrum czynników takich jak: biologicznych, społeczno-kulturowych oraz psychologicznych.

W zorganizowanym spotkaniu udział wzięli prawie wszyscy pacjenci przebywający obecnie w tutejszym Oddziale Terapeutycznym. Miało ono charakter interaktywny. Osadzeni chętnie podejmowali dyskusję na różne tematy koncentrujące się jednak na procesie trzeźwienia i ich przyszłości. Warto dodać, że prezes Szeliga jest byłym więźniem, który przebywał w kłodzkim Oddziale Terapeutycznym dla Skazanych Uzależnionych od Środków Odurzających lub Substancji Psychotropowych. Pracując jako terapeuta doświadczenie to wykorzystuje w kontakcie z pacjentem; własnym przykładem pokazuje, że terapia uzależnienia może być skuteczna”.
 
Foto ppor. Marcin Gerus