List radnego Adama Łąckiego w sprawie kopalni

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-12-04 20:22:35
KŁODZKO. Radny powiatowy Adam Łącki napisał list do senatora RP Aleksandra Szweda z Prawa i Sprawiedliwości z wnioskiem o podjęcie przez parlamentarzystę działania na rzecz przyspieszenia wydania koncesji na wydobycie węgla koksującego w rejonie Nowej Rudy.

A oto treść tego przekazu:
        
List otwarty
do senatora RP Aleksandra Szweda
od Adama Łąckiego – radnego powiatu kłodzkiego
i przewodniczącego Komisji Rozwoju,
prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej
w sprawie budowy Kopalni Węgla Koksującego w rejonie Nowej Rudy.
                                          
    Szanowny Panie Senatorze
Przede wszystkim dziękuję za list gratulacyjny, jaki otrzymałem w związku z moim wyborem na radnego i zgodnie z Pana zaproszeniem przechodzę do działania.

Zwracam się do Pana, jako aktualnie jedynego senatora pochodzącego z ziemi kłodzkiej, który po parlamentarnych wyborach w 2015 roku powinien mieć realny wpływ na rozwiązywanie problemów i rozwój służący naszemu krajowi, a w tym mieszkańcom ziemi kłodzkiej. Ponadto kieruję ten list właśnie do Pana, bo wierzę w Pana dobre intencje znane mi z czasów, kiedy razem byliśmy radnymi powiatowymi IV kadencji i jako radny w 2012 roku okazywał Pan wielką aprobatę dla mojej inicjatywy budowy kopalni. 

Wnioskuję w imieniu strony społecznej regionu ziemi kłodzkiej, oczekującej od rządzących stwarzania warunków do lepszego życia, o przyśpieszenie wydania, bez zbędnej zwłoki, końcowej decyzji i koncesji dla inwestora na wydobycie węgla koksującego w rejonie Nowej Rudy.            

Dla uproszczenia, w punktach podaję najistotniejsze fakty sprawy, mające - według mnie - strategiczne znaczenie społeczne i gospodarcze nie tylko dla mieszkańców ziemi kłodzkiej, ale dla całego kraju:

1. Ziemia kłodzka jest wyjątkowym miejscem w Europie i na świecie, bogatym w bezcenne pokłady 180 mln ton najwyższej jakości węgla koksującego, niezbędnego do wytopu stali, a nie do palenia w piecach, jak niektórzy mylnie myślą.

2. Jak najszybsze wykorzystanie tego naturalnego bogactwa jest obowiązkiem rządzących oraz wielką szansą na lepsze życie mieszkańców.

3. To strona społeczna, którą reprezentowałem jako wicestarosta kłodzki, wobec 25-proc. bezrobocia, podjęła w 2011 roku inicjatywę reaktywacji kopalni i poszukiwania inwestora, zwracając się o pomoc do rządu i jego agend, jak np. do Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Niestety, ze strony rządu inwestora nie pozyskano.

4. Dopiero po ponad roku bardzo intensywnych poszukiwań przez powiat kłodzki,  po zorganizowaniu 2. poważnych konferencji gospodarczych z udziałem naukowych autorytetów Polskiej Akademii Nauk, jeden z profesorów zainteresował inwestora z Australii, reprezentującego grupę kapitałową "Balamara". Australijskim inwestorem, który w lutym 2013 roku przyjechał na moje zaproszenie do Kłodzka, okazał się Polak urodzony w Katowicach, będący górnikiem w czwartym pokoleniu.

5. Od 2013 roku, po wielu perturbacjach, inwestor z Australii - poprzez utworzoną w Katowicach spółkę do realizacji projektu „Nowa Ruda Węgiel Koksujący” - uzyskał koncesje na odwierty geologiczne w Ludwikowicach Kłodzkich oraz zakupił dokumentację geologiczną i przeprowadził prace wiertniczo geologiczne, angażując się kapitałowo. Projekt, pod kierunkiem prezesa Darka Lenartowicza i działającego z niespotykaną determinacją dyrektora generalnego Andrzeja Zibrowa, był żmudnie realizowany we współpracy ze starostą Maciejem Awiżeniem i starostwem powiatowym, zgodnie z polskim prawem górniczym.

6. Wszystkie działania w sprawie przywrócenia kopalni miały wielkie wsparcie społeczne na czele z przewodniczącym Związku Zawodowego Górników, Edwardem Śledziem, który żarliwie wspierał inicjatywę od samego początku wraz z Romanem Mrozkiem i Janem Podgórskim ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Nowej Rudzie. Dodać tutaj należy, że szczególnej pomocy w poszukiwaniu inwestora udzielili;  poseł Ryszard Zbrzyzny, radny Sejmiku Dolnośląskiego Marek Dyduch i  senator Kazimierz Drożdż.  

7. Po kolejnych staraniach i upływie czasu na spełnianiu wszystkich wymogów, w maju 2018 roku inwestor - przy bardzo dobrej współpracy z burmistrzem Tomaszem Kilińskim, wójtem Sławomirem Karwowskim i Adrianną Mierzejewską, miastem i gminą Nowa Ruda - otrzymał wreszcie bardzo ważną decyzję środowiskową dotyczącą budowy kopalni. Decyzja ostatecznie otworzyła drogę do uzyskania koncesji na wydobycie pokładów węgla koksującego.

8. W lipcu 2018 roku inwestor niezwłocznie wystąpił do ministerstwa środowiska o uzyskanie koncesji na wydobycie pokładów węgla, dążąc do jak najszybszej budowy kopalni, obliczonej docelowo na 1500 miejsc pracy. Trwa oczekiwanie na finalną decyzję, ale jest to oczekiwanie naciągnięte przez tyle lat do granic wytrzymałości. 
                    
Szanowny Panie Senatorze
W zaistniałych okolicznościach, jako patriota, działacz gospodarczy i społeczny regionu oraz wykształcony przez naszą ojczyznę ekonomista, zadaję nw. pytania sobie i rządzącym, bez względu na ich barwę:

1) Czy od 2011 roku, kiedy zainicjowałem przywrócenie kopalni w interesie społecznym, nasze naturalne bogactwo narodowe powinno nadal czekać na ożywienie?

2) Czy jakikolwiek inwestor musi w Polsce, angażując własne kapitały, czekać 6 lat na przejście biurokratycznych etapów i uruchomienie inicjatywy przynoszącej ewidentne korzyści dla regionu i kraju?

W świetle powyższego, jako reprezentant strony społecznej proszę Pana Senatora, będącego aktualnie najwyższej rangi politykiem strony rządzącej, pochodzącym z ziemi kłodzkiej, o skuteczną interwencję w sprawie. Proszę przyśpieszyć bieg wydania końcowej decyzji dla inwestora na wydobycie naszego czarnego złota, co warunkuje budowę kopalni węgla koksującego Nowa Ruda, służącej naszej lepszej przyszłości.
 
                                                    Z  uszanowaniem 
                                                         Adam Łącki 
Kłodzko, 30 listopada 2018 r.

Do wiadomości; media      

Tagi

Komentarze:
Aparatbogar33*.lamp.klodzko.pl
Niedziela, 2018-12-23 08:32
i stała się jasność...
SLDowski lobbysta na w d... właścicieli i ich prawo. W podświadomości tkwi dyktatura proletariatu. List to Anopropaganda.
AparatGość*.adsl.inetia.pl
Czwartek, 2018-12-20 07:10
(...)
Ze względu na trudności, jakie napotyka inwestor - mówiąc krótko wniosek składa o koncesję na wydobywanie węgla „właściciel terenu” decyzję administracyjną uzyskuje po spełnieniu szeregu wymagań. W kontekście badań jakie poczyniła firma - nie ma co reagować nerwowo. Może się znajdzie inny inwestor, który odkupi badania terenu.
AparatGość*.adsl.inetia.pl
Środa, 2018-12-19 19:50
ale skąd (…)
Po pierwsze wniosek o wydanie koncesji może uzyskać właściciel terenu na, którym będą prowadzone prace wydobycia węgla.
Po drugie to są inne czasy obowiązuje prawo własności - czyżby inwestor nie pamiętał
o procedurze ubiegania się o koncesję?
Sądzę, że inwestor musi pozałatwiać sprawy z właścicielami terenów - następnie w kolejności prosić pana Senatora
|o wsparcie jak wyjdzie spor - lub konflikt.
Aparattutejszy*.lamp.klodzko.pl
Wtorek, 2018-12-18 20:55
Kleptoman. Układaj lepiej te klepki w jodełkę - dobrze?
Aparatano*.146.226.161.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Wtorek, 2018-12-18 17:09
do bogar33
PiS też jest za wydobyciem węgla, nawet tego o najgorszych parametrach, do spalania w piecach domowych i elektrowniach , a sierpem i młotem PiS gardzi. Czy PiS-owi nie jest bardziej z SIERPEM i MŁOTEM po drodze ???.
Aparatbogar33*.lamp.klodzko.pl
Wtorek, 2018-12-18 12:43
Praca kilofem to sztuka nie lda. Ten pan potrafi tylko wykuwać sierp młotem.
Aparatbogar33*.166.220.10
Czwartek, 2018-12-13 17:29
Brawo Grenlandia! Tak trzymaj!
AparatGrenlandia*.adsl.inetia.pl
Czwartek, 2018-12-13 14:04
bagno
Pan się nie nazywa Łącki.Jakie jest pana prawdziwe nazwisko?.Jak pan odczuwa potrzebę fedrowania węgla to niech pan złapie za kilof i zacznie od bieda szybów.Powodzenia.Ja państwu gwarantuję ,że na tym "interesie" ani naród polski ani Polska nie zarobi ani złotówki.Polska jako kraj kolonialny utraciła zdolność kierowania własnym losem.Myślę ,że jak nie daj boże uda im się zbudować to g... na nasz kredyt to sprowadzą górników z ukrainy.Czy już spłaciliśmy kredyt na likwidację kopalni zagłębia wałbrzyskiego?Pomyślcie.Jeden likwiduje i zaciąga kredyt na likwidację,a drugi odbudowuje kopalnie znowu na kredyt.Pomyślcie kto zarabia na kredycie?
Aparatbogar33*.166.220.10
Niedziela, 2018-12-09 14:33
Как закалялась сталь
Wiedzą o produkcji stali, podzielił się facet, po lekturze powieści "Jak hartowała się stal" Ostrowskiego Nikołaja
Aparattutejszy*.166.220.10
Niedziela, 2018-12-09 09:56
Sztandar PZPR - Wyprowadzić! Kopalnie, stocznie i huty - Wygasić! Budyni, urządzenia i działki, między cwaniaków - Rozprowadzić! Bezpyłowy antracyt, rękoma tubylców - Wydobywać! Patronkę górników Barbarę, bł. Moniką - Zastąpić! Nie "Szczęść Boże" lecz "Lobbysta pomoże" - Pozdrawiać, a klakierów, na kopalni uniżenie - Witać! Gwarkom, 2500 (pierwwszego 500 i piętnastego 500) - Płacić! Sztandar nowy sPOKO, na kopalnię - Wprowadzić!
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • Ms-auto
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24

najnowsze artykuły

Mini_pt-maraton00
Niedziela, 2019-05-19
List_mini_pt-psiak
Sobota, 2019-05-18
List_mini_pt-swiatowy0
Sobota, 2019-05-18
List_mini_pt-budowadr
Piątek, 2019-05-17
List_mini_pt-sprzet
Piątek, 2019-05-17
List_mini_pt-mikus0
Piątek, 2019-05-17
List_mini_pt-przebudowa0
Piątek, 2019-05-17
List_mini_pt-berina0
Piątek, 2019-05-17
List_mini_pt-zamek0
Piątek, 2019-05-17
List_mini_pt-swistaki0
Czwartek, 2019-05-16
polecamyZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz