Sport szkolny z ministerialnym wsparciem

DOLNY ŚLĄSK / ZIEMIA KŁODZKA. Z roboczą wizytą przebywali tutaj ministrowie edukacji narodowej Anna Zalewska oraz sportu i turystyki Witold Bańka. W towarzystwie wicewojewody Kamila Zielińskiego dotarli m.in. do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie przeprowadzili wizję obiektów sportowych służących dzieciom i młodzieży. To pod kątem planowanej ich modernizacji. 
W Bystrzycy Kłodzkiej, w Szkole Podstawowej nr 2 gości podejmowała burmistrz Renata Surma. Akurat tutaj, bo sala gimnastyczna jest przewidziana do przebudowy i ministerialne wsparcie pozwoli na realizację zadania.

- Konieczna jest przebudowa sali, jej termomodernizacja, wymiana parkietu, wyposażenie w nowym sprzęt sportowy
- mówi dyrektor "Dwójki" Piotr Kozaryn. - Aktualnie mamy 357 uczniów, ale z sali korzystają kluby i sekcje.

Burmistrz Renata Surma poinformowała, że gmina jest przygotowana na tę inwestycję. Ma zarezerwowane środki w tegorocznym budżecie, na pewno zapewni je w przyszłorocznym. - Jeśli tylko zapadnie decyzja ministerialna o przyznaniu nam dotacji, zabieramy się za inwestycję - podkreśla.
 

 
Ministrowie chcą mieć dokładne rozeznanie potrzeb i możliwości, stąd ich pobyt w terenie. - Na początku naszych wspólnych spotkań z ministrem sportu postanowiliśmy, że będziemy sukcesywnie inwestować w sport szkolny, w jego infrastrukturę. Pojawił się wspaniały program "SKS-y", który niesie pieniądze na inwestycje, wyposażenie i szkolenia, w tym nauczycieli - podkreśla minister EN Anna Zalewska.

- Ponieważ razem promujemy edukację poprzez sport, to razem wizytujemy Dolny Śląsk. Odwiedziliśmy Oborniki Śląskie, Wrocław, Czarny Bór, stadiony w Wałbrzychu i Kłodzku, Srebrną Górę i Bystrzycę Kłodzką. Wszędzie mówiliśmy o rekordowych środkach na infrastrukturę sportową dla dzieci i młodzieży. W latach 2016 - 2018 już powędrowało dla Dolnego Śląska około 100 mln zł na dofinansowanie i modernizację około 210 obiektów sportowych a także 43 mln zł na upowszechnianie sportu, m.in. w ramach programu "SKS" - stwierdza minister SiT Witold Bańka. - Powiem, że dla odwiedzanych miejsc ta wizyta jest jak najbardziej optymistyczna.
(bwb)