Premier RP: Ruszamy z budową S8 z ziemi kłodzkiej do Wrocławia (aktualizacja)

KŁODZKO. Jest decyzja o przekwalifikowaniu przebudowy drogi krajowej nr 8 z Kłodzka do Wrocławia (Magnic). Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej w sąsiedztwie węzła drogowego Lisia. Aneks nr 1 do programu inwestycji podpisał dzisiaj minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szefowi rządu towarzyszyli szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, rzecznik prasowy rządu Jolanta Kopcińska, senator Aleksander Szwed i wojewoda Paweł Hreniak.

 


Premier M. Morawiecki gościł dzisiaj w Kłodzku

Premier M. Morawiecki już wcześniej, bo podczas swojej bytności w Bystrzycy Kłodzkiej w maju br., zapowiedział prace nad zmianą statusu odcinka drogi krajowej nr 8 z podwrocławskich Magnic do Kłodzka. Wtedy też zapowiedział pierwsze ruchy w tym kierunku. W sobotnie przedpołudnie, minister infrastruktury A. Adamczyk zaprezentował podpisany przez siebie dokument ten proces rozpoczynający. Jak wyjaśnia dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu Lidia Markowska - aneks do programu inwestycyjnego daje możliwość wyboru wariantu budowy drogi o parametrach przewidzianych dla klasy S. Oznacza to, że ma ona posiadać po dwa pasy ruchu w jednym kierunku, pas awaryjny i węzły drogowe, odpowiadać kryteriom stawianym drodze szybkiego ruchu. . Spełnia je choćby odcinek "8" pomiędzy Wrocławiem i Sycowem.
Minister A. Adamczyk prezentuje podpisany aneks istotny dla inwestycji

Aktualnie do przeanalizowania pozostają trzy warianty przebiegu nowego dolnośląskiego odcinka S-8. One nie odbiegają od długości obecnego odcinka DK8 i mierzą od 77 do 88 km. Pod uwagę brany jest m.in. ten prowadzący przez Góry Bardzkie, co wiąże się z koniecznością wydrążenia dwóch tuneli i podrożenia kosztów całej inwestycji szacowanej na omal 1,8 mld zł.

- Rekomendowany wariant zostanie zgłoszony do wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej. Jej wydanie będzie oznaczać jego zatwierdzenie - wyjaśnia L. Markowska. - Może to nastąpić pod koniec roku 2019, po czym w systemie "Zaprojektuj - wybuduj" - do końca roku 2021 - podpisane zostaną umowy z kilkoma wykonawcami ekspresówki. Droga S8 pomiędzy Kłodzkiem i Wrocławiem powinna zostać otwarta z upływem roku 2025. Uważam, że data 8 września 2018 r. oznacza dobry start dla tej ogromnej inwestycji...


Członkowie rządu mówili o inwestycji dotyczącej drogi K8 i S8 na dolnośląskim odcinku

Od Kłodzka - węzła Lisia - do Kudowy-Słonego DK8 pobiegnie w standardzie 2+1. Jest to już przedmiotem przygotowań do prac projektowych: 3 sierpnia br. otwarto oferty na takie prace na odcinku Kłodzko - Szczytna, zaś 12 września br. otworzy się dla odcinka Duszniki-Zdrój - granica państwa z Czechami.

- Rzeczywiście, to jest wydarzenie niezwykle ważne dla całego tego regionu, Dolnego Śląska, w szczególności dla wszystkich miast i miejscowości położonych wzdłuż drogi krajowej nr 8 - akcentował premier M. Morawiecki i przypomniał, że ona na wspomnianym odcinku przez mieszkańców jest nazywana drogą śmierci. 

- My chcemy, żeby to była droga życia, żeby tchnęła nowe życie w południe Dolnego Śląska, żeby nie tylko przyciągała nowych turystów - z Polski i całego świata do tych przepięknych krajobrazów i ziem, ale żeby również łatwiej stąd można było wywozić towary, tworzyć tutaj nowe miejsca pracy, tworzyć i otwierać nowe fabryki - dodał szef rządu i podziękował ministrom Adamczykowi, Dworczykowi, Zalewskiej, wszystkim parlamentarzystom PiS z ziemi dolnośląskiej za zabieganie o tę inwestycję.Przy takim historycznym wydarzeniu również pamiątkowe zdjęcie

Wypowiedział się również minister infrastruktury. A. Adamczyk też podkreślił, że to parlamentarzyści PiS zabiegali o zmianę statusu tej drogi, którą w skali kraju cechuje podwójne "naj": jest najdłuższą w Polsce (ok. 850 km) i zarazem najbardziej niebezpieczną (tylko w r. 2017 było 15 ofiar śmiertelnych na odcinku pomiędzy Wrocławiem i Kłodzkiem).   

Senator Aleksander Szwed nie ma złudzeń: - PiS otworzył nowy rozdział dla "Ósemki" wiodącej z Wrocławia do Kłodzka i dalej. Pokazuje też, że można działać szybciej i dynamiczniej, aby rozwijać gospodarczo powiaty przy niej położone. Parlamentarzysta potwierdził swoją aktywność w działaniach na rzecz unowocześniania bądź modernizacji innych dróg istotnych dla regionu.
 


Dokument dotyczący rozpoczęcia procesu inwestycyjnego wzbudził zainteresowanie

Podobnie decyzję o rozpoczęciu inwestycji w dolnośląską S8 odbiera uczestniczący w spotkaniu z premierem w Kłodzku Marek Bogdał: - Uważam, że jest to drugie, co do ważności, wydarzenie na ziemi kłodzkiej po II wojnie światowej. Za nim pójdzie rozwój przedsiębiorczości, w tym turystyki, która zacznie się rozkręcać w skali, na którą dotychczas nie miała szans.

(bwb)