Zawody ratownicze pod Szczelińcem

KARŁÓW (gm. Radków). Te zawody zawsze są widowiskowe, ale zarazem niebezpieczne dla ich uczestników. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jednak biorą w nich udział, aby poddać się sprawdzianowi własnych umiejętności przydatnych w sytuacjach ratowania czyjegoś życia lub zdrowia.

Już od piątku, 7 bm., w Karłowie będą się odbywały po raz 24. Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim.  Poligonem dla drużyn GOPR-u, Państwowej Straży Pożarnej, Jednostki Ratowniczej Górniczo-Hutniczej KGHM, Ratownictwa Górniczego, niemieckiego Bergwachtu czy Służby Ochrony Państwa stanie się masyw Szczelińca Wielkiego. Zasadnicza rywalizacja rozpocznie się 8 bm. o godz. 10:00. Każdy z zespołów ma do pokonania trasę o długości 6 km, na której rozmieszczono zadania z zakresu alpinizmu, technik linowych i ratowniczych.

Oprócz tego przygotowano atrakcje w postaci: balonu wspinaczkowego na którym dzieci będą mogły spróbować swych sił. Odbędą się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, spotkanie z himalaistą Piotrem Snopczyńskim – uczestnikiem zimowej wyprawy na K2, pokaz działania specjalistycznego sprzętu ratowniczego marki Schiller (AED, Easy Pulse). Organizatorem zawodów jest Grupa Wałbrzysko–Kłodzka GOPR.
 
Opr. (bwb)

Foto Marcin Tomczyk GOPR