Poznajmy dziedzictwo tych ziem

SUBREGION. W tym tygodniu wchodzimy w 26. Edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Przebiegać będą pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, a ich celem jest przybliżenie mieszkańcom bogactwa historycznego regionu, w którym mieszkają.

Podczas najbliższego weekendu w powiecie kłodzkim dojdzie do kilku wydarzeń. I tak 8 bm. w bystrzyckiej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w godz. 10:00 -12:00 będzie czynna wystawa związana ze wspomnieniami pierwszych osadników. W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju pokazane zostaną najpiękniejsze banknoty II RP, a w Nowym Gierałtowie (gm. Stronie Śląskie) prelekcje przy pomniku ofiar systemów totalitarnych rozpoczną się 8 i 15 bm. o godz. 11:00. Przez ten i następny weekend, w godz. 10:00 -14:00, będzie udostępniona najpiękniejsza sztolnia w Górach Złotych, w Złotym Stoku.
 

Otwarcie teatru pałacowego w Gorzanowie przewidziano na 15 bm. W godz. 12:00 – 16:00 przewidziano jego zwiedzanie. W kłodzkim muzeum już 14 bm. o godz. 17:00 prelekcja o kolekcji monet i banknotów polskich w zbiorach wrocławskiego Ossolineum. Przy tym zwiedzanie skarbów numizmatycznych. W Kudowie-Zdroju podwoje szerzej otworzy Muzeum – Skarbiec Ziemi Kłodzkiej, to w dniach 15 i 16 września, a w Nowej Rudzie – Muzeum Josepha Wittiga, gdzie o godz. 17:00, 15 bm., zaplanowano wernisaż wystawy pn. „Oni walczyli o niepodległość Polski”. W Polanicy-Zdroju, też 15 bm. w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarcie wystawy poświęconej Stanisławowi Kozickiemu – senatorowi II RP. Po II wojnie osiadł w tym mieście, tam zmarł i pozostał na zawsze na nekropolii.

 (bwb)