Żniwne święto w skansenie ludowym

KUDOWA ZDRÓJ. Gdzie jak gdzie, ale w skansenie Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego przekazywanie tradycji związanych ze świętem plonów wychodzi najlepiej. W otoczeniu drewnianych domów, okazałego wiatraka i przydrożnych kapliczek, na zagonach porośniętych zbożem pokaz jego zbioru i później młócenia cepami jest naprawdę sporym przeżyciem dla uczestników corocznego wydarzenia.Starają się o to m.in. dyrektor Marek Biernacki i kustosz Krzysztof Chilarski
 


W stronę zagonów ruszył korowód żniwny

A zaczęło się ono od korowodu żniwiarzy, którzy z kosami na ramieniu, wyposażeni w furę z koniem, poprowadzili wszystkich przybyłych na miejsce swojej pracy. Tam wspólnie zebrano plony, które zwieziono do amfiteatru. Tam z występami czekała kudowska "Agawa". Nie zabrakło ceremonii przekazania chleba gospodarzowi miasta.
 


Kustosz Krzysztof Chilarski prezentuje młócenie zboża cepem

Bardzo interesująco, szczególnie dla dzieci i młodzieży, przedstawia się konkursowe młócenie zboża cepami. Każdy chętny osobiście ma okazję zmierzyć się z przyrządem, którego trudno jest szukać w dzisiejszych gospodarstwach wyposażonych w kombajny bądź z nich korzystających. W skansenie na szczęście się ostały. A tym czynnościom towarzyszyły występy zespołów śpiewaczych "Kądziołeczka" z Lutomi Dolnej w gm. Świdnica oraz "Łomniczanki" ze Starej Łomnicy w gminie Bystrzyca Kłodzka.
 
(bwb)

Foto MKLPG Kudowa-Pstrążna