Pracodawcy poszukują pracowników

BYSTRZYCA KŁODZKA. Starosta kłodzki Maciej Awiżeń zapewnia,  że dla przeciwdziałania bezrobociu w powiecie, w minionych latach władze samorządowe oraz Powiatowy Urząd Pracy sięgali po wszystkie pomysły temu sprzyjające. Formą wzbudzającą największe zainteresowanie były i są targi pracy, gdzie osoby jej poszukujące bezpośrednio zderzają się z ofertą pracodawców. – Dziś okazuje się, że to praca szuka człowieka, a nie odwrotnie – podkreśla włodarz...



Na targach może trafić się interesująca oferta pracy

O tym, że ma rację M. Awiżeń, co do oceny wspomnianej sytuacji przekonać się można było podczas bystrzyckiej edycji XVII Targów Pracy. Zorganizowano je we wtorek, 17 bm., w obiekcie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Z informacji dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Krzysztofa Bolisęgi wynika, że w roku 2015 w powiecie kłodzkim było około 16 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych, natomiast teraz jest ich o blisko 10 tys. mniej.
 
 
Każde stanowisko stawało się choćby na moment przystanią

- Na pewno zaowocowała konsekwentna działalność urzędów pracy – tak wojewódzkiego, jak i powiatowego – organizatorów tych targów, które teraz odbywają się w Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku i Nowej Rudzie, zamiast w jednym miejscu – zauważa starosta. – Z drugiej strony owocuje współpraca ze stowarzyszeniami pracodawców, m.in. Klubem Biznesu Ziemi Kłodzkiej… Zresztą każdy pomysł uaktywniający rynek pracy jest przez nas skrzętnie wykorzystywany

Uczestniczący w tym wydarzeniu burmistrzowie Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesia – Renata Surma i Tomasz Korczak – wskazują, że również gminy swoimi poczynaniami sprzyjającymi rozwojowi przedsiębiorczości też przyczyniają się do spadku bezrobocia. A dyrektor Izby Gospodarczej z Nachodu Franciszek Molik akcentuje, iż wiele firm z jego kraju nadal chętnie zatrudni wykwalifikowanych mieszkańców pogranicza kłodzko-czeskiego.
Ta diametralnie inna sytuacja społeczna i gospodarcza jest właśnie przyczyną tego, że w powiecie kłodzkim aktualnie to pracodawcy poszukują pracowników i w wielu branżach wcale o nich nie jest łatwo.
 


Niekiedy szczegółowo omawiano rodzaj stanowiska i warunki do spełnienia

Ale przy okazji targów kolejny raz ujawnił się problem zatrudnienia osób wykluczonych społecznie. – One wymagają innego sposobu aktywowania zawodowego, do czego niezbędne są rozwiązania systemowe. Od dwóch lat ministerstwu wskazujemy, że niezbędna jest współpraca z ośrodkami pomocy społecznej w przypadku osób będących bezrobotnymi dłużej niż rok, a już na pewno o takim statusie od zawsze – akcentuje starosta kłodzki.

Wśród blisko 40. podmiotów obecnych na targach w Bystrzycy Kłodzkiej zaistniało Centrum Integracji Społecznej z Lądka Zdroju. Zajmuje się ono reintegracją zawodową na terenie całego powiatu kłodzkiego osób wykluczonych na rynku pracy. Oznacza to, że pośredniczy w nawiązaniu kontaktów pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, które skutkować będą wypełnieniem wakatu. Fundacja „Równi Choć Różni”, prowadząca CIS, pomaga ludziom w ich życiowych problemach na wiele sposobów.
 


Wśród organizatorów i współorganizatorów targów byli samorządowcy

Nie zabrakło gestorów bazy turystycznej, gastronomicznej, przedstawicieli zakładów produkcyjnych i usługowych, w ogóle tych podmiotów, które od zaraz są skłonne zatrudnić pracownika odpowiadającego ich wymaganiom.

Najbliższe targi pracy 19 bm. odbędą się w Kłodzku, a następne – 24 bm. w Nowej Rudzie.
                                                (bwb)