Wałbrzysko-kłodzcy GOPR-owcy odnotowują wzrost interwencji

SUDETY WSCHODNIE I ŚRODKOWE. Okres noworoczny, Święto Trzech Króli, a w końcu ferie zimowe. Początek roku to tradycyjnie okres wzmożonej pracy dla ratowników Grupy Wałbrzysko–Kłodzkiej GOPR.
W styczniu i lutym 2018 r. Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR odnotowała kolejny wzrost liczby interwencji, akcji i wypraw ratunkowych z stosunku do lat ubiegłych. Na zabezpieczanych przez jej ratowników stokach narciarskich w ośrodkach: Zieleniec Ski Arena, Czarna Góra Resort, Przełęcz Sokola i Dzikowiec ratownicy tej grupy interweniowali łącznie 790 razy (2017 – 733, 2016 – 502) i udzielili pomocy 784 osobom. 
 
 
 
 
Najczęstszymi przypadkami były urazy kończyn dolnych, kończyn górnych i urazy głowy. Niestety życia jednej osoby nie udało się uratować. Do najpoważniejszych wypadków ratownicy grupy dziesięciokrotnie wyzywali Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W tym sezonie wyjątkowo często grupa mogła polegać na pomocy LPR z racji dostępności drugiego śmigłowca z Opola, a nie tylko z Wrocławia, jak było dotychczas.
 
 
Nieznacznie mniej - względem roku ubiegłego - było za to interwencji w górach: 62 (2017 – 66, 2016 – 28), gdzie ratownicy musieli skorzystać dwukrotnie z pomocy śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na szczęście w działaniach górskich nie odnotowano zdarzeń śmiertelnych.

 
 
- Kolejny rok wzrostu liczby wypadków na zorganizowanych terenach narciarskich upatrujemy głównie z racji wzrostu liczby narciarzy i snowboardzistów. Niemniej wciąż słabe przygotowanie do sezonu i niestosowanie się do dekalogu narciarskiego są często przyczyną wypadków na stokach – komentuje Mariusz Rzepecki, naczelnik Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR.

 
 
 
(abc)
*
Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi działania na terenie Sudetów Środkowych i Wschodnich obejmującym obszar 2400 km2, sprawując opiekę nad 1600-km siecią szlaków turystycznych. Obejmuje on: Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, Masyw Ślęży, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote.
W rejonie działania grupy znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy. 
Ogólnopolskie numery ratunkowe w górach, to 985 i 601 100 300.