"Pomocne koła" dla najaktywniejszych

SUBREGION. Po raz pierwszy w swojej historii Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika zorganizował giving circle. To akcja o wymiarze „pomocnego kola”, podczas której są zbierane fundusze na rzecz poparcia inicjatyw lokalnych środowisk skupionych lub korzystających ze wsparcia tej organizacji pozarządowej.

- W gościnnym hotelu „Abis” niedawno zebrało się ponad siedemdziesięcioro przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych, samorządowców oraz stowarzyszeń. Mieli zdecydować o dalszych losach czterech projektów realizowanych na terenie gmin objętych działaniem FLMŚ – informuje prezes Dorota Komornicka. – Musieliśmy zmierzyć zamiary z możliwościami finansowymi.



Ubiegający się o fundusze sami przekonywali zebranych do poparcia ich projektu

Rozpoczęła się więc licytacja pomysłów, która zaowocowała taką kwotą, że w zupełności ona wystarczy na wykonanie tych projektów. I tak lądeccy emeryci i inwalidzi - skupieni w tamtejszym oddziale związkowym – przekonali zebranych do potrzeby zakupu laptopa. Urządzenie pozwoli im prezentować fotki z ich wypraw oraz pisać scenariusze dla przygotowywanych przedstawień.
 


Teresa Sobierska z FLMŚ chętnie przyjmowała wyrazy poparcia wyrażone w banknotach

Uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu poprzez swoje „Archiwum X” będą kontynuować badania historyczne odnośnie wymierających wsi: Czerwony Strumień, Kamieńczyk, Niemojów i Lesica. Szansę na dalszą realizację ma projekt Szkoły Podstawowej ze Stronia Śląskiego. Jej uczniowie rozwijają talent aktorski i do teatrzyku jeszcze potrzebowali kurtyny. Po givinc circle mogą być o nią spokojni.

Natomiast do bystrzyckiej świetlicy środowiskowej trafią fundusze na zakup prostych przedmiotów zabawowych, jak hula-hop, skakanka czy steper. Uatrakcyjnią pobyt w tej placówce kilkudziesięciorgu dzieci.
 


Prezes Dorota Komornicka wręczyła stypendia utalentowanym uczestnikom konkursu

Spotkanie w „Abisie” było też okazją do wręczenia stypendiów imienia Marianny Orańskiej. Trafiły one do laureatów konkursu pn. „Czym na mapie etnograficznej Polski wyróżnia się Dolny Śląsk i jego mieszkaniec?” Można było wypowiedzieć się poprzez rysunek, fotografię bądź literacko.
(bwb)