Stronie Śląskie "Supergminą 2017"

KRAJ. Samorząd Stronia Śląskiego i jego mieszkańcy mają powody do radości. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Polsce - równolegle z miastem Płońskiem - wywalczyli tytuł "Supergminy 2017". To efekt wyników uzyskanych w ogólnokrajowym rankingu, gdzie pod uwagę bierze się największy procentowy udział gminy we wszystkich kategoriach w nim ocenianych.

Z gmin wiejskich "Mistrzem wśród Liderów" - jak określa się ten tytuł - została Kobylnica, z powiatów do 60 tys. mieszkańców - elbląski i przasnyski, między 60 a 120 tys. ludności - piotrkowski i słupski, i powyżej 120 tys. mieszkańców - poznański. Z miast na prawach powiatu triumfowała Legnica z Nowym Sączem.
 

Związek Powiatów Polskich podsumował  też w ogóle ogólnopolski ranking najbardziej rozwojowych samorządów. Jest on oparty na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Przez cały rok grupa ekspertów ocenia poczynania władz lokalnych w dziesięciu grupach tematycznych. Są nimi: 1. Działania proinwestycyjne i prorozwojowe; 2. Rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; 3. Rozwój społeczeństwa informacyjnego; 4. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego; 5. Umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; 6. Promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; 7. Wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; 8. Promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; 9. Współpraca krajowa i międzynarodowa; 10. Działania promocyjne. "Kolejność w rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów" - piszą organizatorzy.

W rankingu roku 2017 wśród miast oraz miast i gmin najwięcej punktów zdobył Bolesławiec - 41 975. Stronie Śląskie uplasował się n 7. pozycji z 29 510 pkt.,  Polanica-Zdrój - na 8. miejscu z 2 185 pkt., Lądek-Zdrój - na 10. z 20 950 pkt. Kudowa-Zdrój oraz Pułtusk zajęły 21. miejsce z 4 165 pkt., Międzylesie - 23. lokatę z 3 805 pkt., Duszniki-Zdrój ze Starym Sączem - 32. pozycję z 1 900 pkt., Radków i Szczytna - 57. miejsce z 450 pkt. Wśród powiatów liczących powyżej 120 tys. ludności triumfował kartuski z 65 260 pkt. Powiat kłodzki uplasował się na 38. miejscu - razem z dębickim i rzeszowskim - z 2 200 pkt.
(bwb)
Foto ZPP