Papierowe znaki czasu

DUSZNIKI-ZDRÓJ. "Na papier trzeba patrzeć nie tylko, jak na arkusz przydatny do pisania. To również świetny surowiec do kompozycji artystycznych" - przekonywała była dyrektor Muzeum Papiernictwa Bożena Makowska. Ten pogląd wyrażony przez nią w latach 80. poprzedniego stulecia znajduje mocne wsparcie w wystawie aktualnie prezentowanej w zabytkowym młynie.
 

Do połowy lipca br. w dusznickim Muzeum Papiernictwa Tomasz Westrych prezentuje wykonane przez siebie papierowe dzieła. Składają się one na ekspozycję zatytułowaną "Signum Temporis", którą w większości tworzą rzeźby inspirowane naturą.
 

Ten artysta z Krakowa - na co uwagę zwracają organizatorzy wystawy - tworzy rzeźby z terakoty i płaskorzeźby z papieru. Przed zwiedzającymi pokazuje niesamowitą przestrzeń, na której wypełnienie pozwala ów "budulec". Połączony z wyobraźnią, zainspirowaną podpatrywaniem wszystkiego, co jest wokół nas, pozwala autorowi - artyście-rzeźbiarzowi - przemówić interesującą formą sztuki. I choćby dlatego, w wolnym czasie, warto wstąpić do dusznickiego młyna, by przekonać się o niesamowitej i zarazem znacznie szerszej od powszechnej wiedzy wartości papieru.
 
(bwb)
Zdjęcia MP