Rusza budowa zbiorników przeciwpowodziowych

WROCŁAW / MIĘDZYLESIE. W Boboszowie i Roztokach powstaną dwa suche zbiorniki przeciwpowodziowe. Jeszcze w grudniu 2017 r. w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej jego dyrektor Teresa Szczerba podpisała umowy z szefami firm, które wygrały przetargi na wykonawstwo zadań.

Projekt pn. "Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony miasta Kłodzka" ma skutkować zmniejszeniem fal wodnych, które dotychczas czyniły szkody w biegu Nysy Kłodzkiej i jej dopływach. Zakłada on powstanie kilku zbiorników o ogromnej pojemności każdy w tych rejonach ziemi kłodzkiej, gdzie kumuluje się napływ wody. Za taki uznano m.in. Boboszów i Roztoki w gminie Międzylesie. W stosunku do obu jakiś czas temu rozpoczęto procedury administracyjne, pozwalające uporządkować stosunki własnościowe terenów przewidzianych na inwestycje.
 

Budową zbiornika na potoku Goworówka w Roztokach zajmie się joint venture firm: PORR SA - Lider i PORR Bau GmbH. Na jego sfinalizowanie ma czas do ostatniego kwartału 2020 r. Koszt wyzwania, to 175 mln zł (w sporej części dofinansowanie funduszami unijnymi), za które powstanie suchy zbiornik o pojemności 2,7 mln m sześc.
Natomiast wykonaniem zbiornika w Boboszowie zajmie się inny związek firm: Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „Eko-Wod” sp. z o. o. – Lider

oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Fransław” Piotr Kalemba – Partner JV. I w  tym przypadku do IV kwartału roku 2020, kosztem 122 mln zł (też przy udziale dotacji unijnej), wybuduje zbiornik o pojemności 1,4 mln m sześc. (nieco większy od tego w Międzygórzu, która ma ok. 1 mln m sześc.).

Na ziemi kłodzkiej kolejne dwa zbiorniki powstaną w Krosnowicach i Szalejowie Górnym.
(bwb)