Transgraniczny projekt wzmocnił kolumnę Maryjną

MIĘDZYLESIE. Na wyglądzie i kondycji zyskała figura Maryjna znajdująca się na miejscowym rynku. Przez niemal trzy miesiące była poddana zabiegom konserwatorskim, które prowadzili specjaliści pod kierunkiem dr Anny Zaremby z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Na rynku w Międzylesiu spotkali się uczestnicy polsko-czeskiego projektu
 
Dzięki wspólnemu transgranicznemu projektowi realizowanemu przez gminę Międzylesie i obec Bačetin w Czechach z funduszy unijnych udało się zdobyć prawie 54 tys. euro. To 85 proc. wartości zadań, które zamierzano wykonać u obu partnerów w ramach przedsięwzięcia pn. "Zabytki sakralne świadectwem wspólnego dziedzictwa historycznego pogranicza polsko-czeskiego". W Międzylesiu działania sprowadziły się do renowacji kolumny Maryjnej w centrum miasteczka, zaś w Bačetine - utworzenia ścieżki historycznej i zarazem dydaktycznej imienia Celestina Matějů'a oraz wzniesienie dzwonnicy z jego mecenatem. Ponadto renowacji poddano kaplicę św. Anny w Sudinie i utworzono na przystanku biblioteczkę z książkami w dwóch językach.  

- W przypadku figury Maryjnej pochodzącej ze schyłku XVII wieku przeprowadzono kompleksową renowację. Złożyło się na nią ustabilizowanie zabytku na podłożu oraz wykonanie prac konserwatorskich - komunikuje burmistrz Tomasz Korczak. - W ramach tych drugich odtworzono brakujące elementy.

Warto wiedzieć, że po raz ostatni monument tego rodzaju zabiegi przeszedł w okresie międzywojennym. Natomiast w r. 2005, dzięki studentom z Hildesheim, figurę odwodniono i oczyszczono.
 


Konserwatorzy zabytków pieczołowicie zrenowali historyczny obiekt

W piątek, 20 bm., w Międzylesiu oficjalnie zamknięto prace renowacyjne. Było to okazją do zaprezentowania figury Maryjnej w nowszym obliczu. Odbyło się też spotkanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, m.in. z udziałem starostki obci Bačetín Gabrieli Prýmusovej, na którym zaprezentowano wydawnictwo traktujące o kolumnach Maryjnych pogranicza polsko-czeskiego. Opracowany w czterech językach folder obejmuje czeskie kraje: kralovo-hradecki i olumoucki oraz ziemię kłodzką.

W ostatnią niedzielę października br. swoje dokonania wynikające z tego projektu zaprezentuje u siebie Bačetín.
 
(bwb)
Zdjęcia A. Opaliński