Wkrótce rozpocznie się złota jesień organowa

BYSTRZYCA KŁODZKA. Już 22 września w tym mieście rozpocznie się III Bystrzycka Złota Jesień z Muzyką Organową. Tym razem jej organizatorami są gmina Bystrzyca Kłodzka, Szkoła Muzyczna II stopnia i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Bystrzycy Kłodzkiej. Przez cztery kolejne piątki w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła przed publicznością wystąpią najlepsi z najlepszych instrumentaliści oraz wokaliści.

Podczas koncertu inauguracyjnego zaprezentuje się organista Mateusz Rzewuski, wykonując utwory klasyków. Będzie też czas na wysłuchanie tego, co podadzą słuchaczom pedagodzy i uczniowie bystrzyckiej "dwójki". Natomiast w czasie drugiego wieczoru - 29 bm. - w świątyni z organami z XVIII wieku zagoszczą sopranistka Anna Janis z włoskiego Bergamo i organista Lucas Chorosinski z Saint Catharines w Kanadzie z utworami z gatunku muzyki poważnej.
 


Prof. Andrzej Chorosiński i Tadeusz Piotrowski (z prawej) dyrektorują tym wieczorom muzycznym

Osobistością na trzecim koncercie - 6 października - będzie czeski organista Michal Novenko. Sześć kompozycji, które wpisał do programu, to przeniesienie melomanów w czasy kilku stuleci, w tym i XX wiek. A na koncert finałowy zapraszają widoczni na zdjęciu Andrzej Chorosiński i Tadeusz Piotrowski. Pierwszy z nich to mistrz organów, na tę okazję podający klasyków, zaś drugi jest wirtuozem gitary w trzech postaciach. I jego repertuar zapowiada się oryginalnie.

Początek wszystkich koncertów o godz. 19:30. Wspomaga ich organizację powiat kłodzki, patronat sprawuje burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma. A plakat imprezy jest widoczny w naszej rubryce "Polecamy".

(bwb)