Dożynki z oprawą mundurową

ŚCINAWKA ŚREDNIA. Piękna homilia o poszanowaniu chleba, symboliczne przekazanie plonów, okazałe wieńce – utkane i zrobione z tego, co zrodziła ziemia... Dożynki to poszanowanie tradycji polskiej wsi, jak i okazja do dobrej zabawy. Tak było w gminie Radków podczas święta plonów, którego... w tym roku miało nie być.


Odbywające się zawsze w Wambierzycach Dożynki Powiatowe, w tym roku przeniesione zostały do Ścinawki Średniej i miały być jedynym świętem plonów w gminie Radków, nie licząc świętowania sołeckiego czy parafialnego. Tak się jednak nie stało; w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Radków ku zadowoleniu wszystkich, którzy na nich byli.
 

To, co wyróżniało tegoroczne święto plonów gminy Radków, to z pewnością koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lądowych z Wrocławia pod batutą mjra Mariusza Dziubka. Na scenie blisko trzydziestu muzyków w mundurach odegrało znane przeboje muzyki rozrywkowej, szlagiery filmowe, jak również znane pieśni wojskowe i inne. Był to pierwszy koncert tej orkiestry na ziemi kłodzkiej.
 

Muzycznie było przez całe dożynki; wystąpili również: zespoły ludowe oraz młodzi wokaliści i instrumentaliści z gminy oraz Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ z siedzibą na Zamku w Radzyminie pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka. Ten zespół zadecydował też o wyjątkowości mszy św., albowiem to on w tym roku tworzył do niej oprawę.
 

Obrzędowa część święta plonów rozpoczęła się od wręczenia darów – chleba i miodu. Zgodnie ze zwyczajem uczynili to starostowie, którymi w tym roku byli Małgorzata Ginter i Michał Peszek – rolnicy z Ratna Górnego na ręce gospodarza gminy Jana Bednarczyka. Zwyczajem jest też konkurs wieńców. Tym razem spośród jedenastu komisja przyznała I miejsce wieńcowi z Tłumaczowa.
(abc)