Dzieje zabawek w książce opisane

KUDOWA-ZDRÓJ. Cztery panie napisały książkę pt. „Dzieje zabawek dziecięcych na ziemiach polskich do początku XX wieku”. Promocja jeszcze "ciepłego" wydawnictwa nie mogła odbyć się gdzie indziej, jak w kudowskim Muzeum Zabawek. To do tej placówki jej szefowa Maria Ozierańska zaprosiła autorki, tj. Dorotę Żołądź-Strzelczyk z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Katarzynę Kabacińską-Łuczak z tegoż uniwersytetu, Monikę Nawrot-Borowską z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Izabelę Gomułkę z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 


Tak prezentuje się obwoluta naprawdę ciekawej książki

- Książka ta powstała jako rezultat projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, a wydana została przez Wydawnictwo Chronicon. Zasadniczą część opracowania stanowi leksykon zabawek; w układzie alfabetycznym przedstawione zostały zabawki, jakimi bawiły się dzieci na ziemiach polskich od czasów średniowiecza do wybuchu I wojny światowej: od bąków do żołnierzyków - mówi p. Maria. - Do odtworzenia zasobu zabawek wykorzystano różnorodne źródła: pisane, ikonograficzne, a przede wszystkim materialne, czyli przechowywane w muzeach i kolekcjach prywatnych dawne akcesoria zabaw dziecięcych.



Bohaterki kudowskiego spotkania w Muzeum Zabawek

Kto, jak kto, ale właśnie autorki opracowania najlepiej opowiedziały o jego kulisach, odniosły się również do znaczenia zabawki na przestrzeni stuleci, w tym współcześnie. Dyrektorka Maria Ozierańska zaakcentowała jej wielką wartość poznawczą.
 


Część inwencji autorki znalazły w takich, jak ten, eksponatach

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju w znaczący sposób przyczyniło się do wzbogacenia książki. Udostępniło autorkom zdjęcia eksponatów ze swoich zbiorów, w tym tych, których poza nim już nigdzie się nie spotka.

(bwb)