Gruzińska rewelacja!

KUDOWA-ZDRÓJ. Tego wieczoru mieszkańcy i goście Kudowy nie zapomną jeszcze długo. W wypełnionym niemal, dosłownie, po same brzegi Teatrze Zdrojowym wystąpiły dla nas dwa gruzińskie zespoły: baletowy "Khorumi" i chór "Batumi". Koncert zorganizowało Kudowskie Centrum Kultury i Sportu, dzięki współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Jest on efektem współpracy Wrocławia z regionem Ajara, w ramach której odbyło się dolnośląskie tourne zespołów  podczas Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultur.
 

Zespół “Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego Państwowego Ludowego Zespołu Śpiewu i Tańca imienia  M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest  wykładowca gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony rosyjskim Orderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz mendadżerka Lili Varshanidze.
 

Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” powstał w 2000 roku. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych współcześnie zespołów ludowych Gruzji. Najwięksi gruzińscy muzycy, tacy jak Jansug Kakhidze, Anzor Erkomaishvili czy Robert Gogolashvili inspirowali się ich występami.
 

Dynamiczny i energetyczne tańce folklorystyczne (Rachuli, Popuri, Mtiuluri, Aphkhazuri) i chwytający za serce śpiew chóru sprawiły, iż publiczność owacjami nagradzała prawie każdy utwór. Bisy i burze oklasków przy ponad pięćsetosobowej publiczności na długo zostaną w pamięci uczestników tego niesamowitego wydarzenia. A przypomnijmy, będzie takich spotkań więcej.
 
Wojtek Heliński
Zdjęcia Kinga Adach