Joanny Bator przygoda z książkami

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-03-27 18:38:01
Ostatnia aktualizacja dnia: 2017-10-10 09:49:53
KŁODZKO. W Saloniku Prasowym w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej z czytelnikami spotkała się pisarka Joanna Bator. Pochodzącą z Wałbrzycha autorkę wielu książek przedstawiła bliżej dyrektorująca na ten czas placówce Klaudia Lutosławska-Nowak i zajęła pytaniem o pierwsze lektury.

- Okazuje się, że "Baśnie z dalekich wysp i lądów" Wandy Markowskiej i Anny Milewskiej czytane namiętnie
w dzieciństwie były impulsem późniejszych podróży. W latach szkolnych autorka oddawała się lekturze utworów Witolda Gombrowicza, Witkacego oraz pisarzy iberoamerykańskich (zwłaszcza "Sto lat samotności"). Czasami - jak sama przyznaje - czyniła to w trakcie wagarów. Dużą rolę odgrywała też poezja, a zwłaszcza Leśmian, z którego wiersza jest tytuł jednej z powieści "Chmurdalia"
- streszcza spotkanie p. Klaudia.

Pisarka odniosła się do swojego pobytu w Japonii, dzięki której zadebiutowała "Japońskim wachlarzem" w 2014 roku, będącym zbiorem reportersko - eseistycznych zapisków.

 


Dyrektor K. Lutosławska-Nowak prezentuje Joannę Bator

– Darem była Japonia. Pierwszy raz miałam czas i sposobność, by zobaczyć jak życie płynie – poza wyścigiem szczurów, poza troską o byt. Mój profesor w Japonii okazał się aniołem. Dał mi zupełną wolność, bym przez te pierwsze miesiące pobytu, zobaczyła, co pociągnie mnie w kraju, którego nie znałam. Tam, w Tokio do głowy przyszły mi właśnie słowa Piaskowa Góra –
opowiadała pisarka. Mówiła, też o dużym wpływie pisarzy japońskich na swoją twórczość a zwłaszcza Haruki Murakamiego.

- Po sukcesie w 2011 roku książki "Piaskowa Góra" Joanna Bator zdecydowała się na porzucenie pracy naukowej i poświęca się wyłącznie pisarstwu. W 2013 r. została uhonorowana nagrodą Nike za „Ciemno, prawie noc”. W odpowiedzi na kolejne pytanie dotyczące obecności w trzech kolejnych powieściach Wałbrzycha, pisarka stwierdziła, że dopiero z dużej odległości zobaczyła, jak ciekawe i ważne dla niej jest to miejsce - podkreśla K. Nowak-Lutosławska.

Później potoczyły się kolejne pytania i kolejne do nich odniesienia. Między innymi do książki "Wyspa Łza" ilustrowanej zdjęciami Adama Golca.
 


Spotkania w bibliotece wzbudzają spore zainteresowanie

- Do jej powstania inspiracją była informacja prasowa o zaginięciu w niewyjaśnionych okolicznościach młodej kobiety. Jak mówi pisarka: - Zadzwoniłam do wydawcy z propozycją, że zrobię na Sri Lance książkę, która zapowie moją kolejną powieść. Napiszę o tym, jak pracuję, skąd się biorą opowieści, co jest dla mnie inspiracją. Napiszę, czym jest dla mnie pisanie, podróż, miłość. Historia ucieczki, zmiany tożsamości obecności mrocznej bliźniaczki, tabloidów oraz królika to główne wątki wydanej w 2016 roku powieści "Rok królika", miejscem  akcji są niedalekie Ząbkowice Śląskie - przedstawia p. Klaudia.

Uczestnicy kłodzkiego spotkania dowiedzieli się, że najnowsza powieść Joanny Bator, która powstała na warsztatach w Brazylii, będzie miała tytuł "Purezento". Akcja toczy się w Tokio, a bohaterką jest nauczycielka języków: polskiego i angielskiego.
 


Niektóre z tych osób już czytały książki bohaterki spotkania, inne teraz po nie sięgną

– Powieść jest o naprawianiu. Główną metaforą powieści jest technika kintsugi. Jest to japońska sztuka naprawiania zniszczonych, stłuczonych naczyń ceramicznych. Skorupy na powrót łączy się za pomocą laki i złotego proszku. Po sklejeniu widać piękne, złote blizny. Ta metafora jest wspaniała i można przenieść ją na ludzkie życie, czyli jak naprawić coś, co zepsuliśmy czy nam zniszczono, w ten sposób, by doznane cierpienie, utrata stały się częścią naszej nowej tożsamości i siły – mówiła pisarka. Zdradziła kłodzkiej publiczności, że w powieści ukryta jest poezja haiku, a czytelnik, który ją odkryje, będzie mógł spodziewać się nagrody.

Joanna Bator jest pierwszą spośród autorek i autorów, goszczących w Kłodzku dzięki uzyskanej dotacji z programu "Partnerstwo dla książki 2017" - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Podróże z książką po ziemi kłodzkiej.
(abc)

Tagi

Komentarze:
AparatMaria*.walbrzych.dialog.net.pl
Wtorek, 2017-03-28 09:36
Więcej takich imprez. Brawo biblioteka
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 18741178_1693390047637392_1853228814_n
  • Enerson

najnowsze artykuły

Mini_pt-przylek1
Wtorek, 2018-04-24
List_mini_pt-tlumaczow1
Wtorek, 2018-04-24
List_mini_pt-hospicjum0
Wtorek, 2018-04-24
List_mini_pt-dotacyjki0
Wtorek, 2018-04-24
List_mini_pt-harcerze0
Wtorek, 2018-04-24
List_mini_pt-kryterium0
Wtorek, 2018-04-24
List_mini_pt-barszczewski0
Poniedziałek, 2018-04-23
List_mini_pt-sredniak0
Poniedziałek, 2018-04-23
List_mini_pt-bezpieczny0
Poniedziałek, 2018-04-23
List_mini_pt-fotografik
Poniedziałek, 2018-04-23
polecamy

 
 ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz