Z rodzicami o cyberprzemocy

LĄDEK-ZDRÓJ (inf. zewn.). Coraz bardziej powszechna dostępność do internetu, także przez dzieci i młodzież, zdecydowanie rozwija zainteresowania osób z niego korzystających. Ale postęp teechnologiczny w tej sferze też niesie ze sobą zagrożenia w postaci cyberprzemocy. I o niej właśnie rozmawiano 26 lutego br. w Zespole Szkół Publicznych w Lądku-Zdroju. Spotkanie z rodzicami uczniów do niej uczęszczających poprowadziły podinsp. Dorota Jaworska i st. post. Natalia Janowska z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.


Cyberprzemoc to forma przemocy z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych, czyli komputera i telefonu. Sprowadza się do nękania drugiej osoby w celu wyrządzenia jej krzywdy. Zjawisko stało się niepokojące, czego potwierdzeniem są sygnały napływające z wielu stron. Komenda Powiatowa Policji w Kłodzku prowadzi więc cykl spotkań środowiskowych, aby z jednej strony zwrócić uwagę dorosłych i młodych na to zagrożenie, z drugiej uświadomić wszystkim, że za cyberprzemoc ponosi się konsekwencje.

Jak powiedziała na spotkaniu w Lądku-Zdroju podinsp. Dorota Jaworska z KPP - dotyczą one tak małoletnich, jak i ich rodziców za przypadki słownej agresji, szantażowanie, zamieszczanie dyskredytujących komentarzy, szantażowanie i wiele innych form naruszenia czyjegoś wizerunku. Już nie jest tak, że sprawca takich czynów, w tym nawoływania do hejtu czy sekstingu, pozostaje anonimowy.

Policjantki z KPP w Kłodzku też poświęciły czas na przybliżenie zebranym rodzicom zjawiska przemocy domowej i przemocy rówieśniczej, wskazując, co sytuajach ich zaistnienia należy zrobić, do kogo udać się po pomoc.
 
Opr. (bwb)

Foto KPP Kłodzko