Modernizacja rzek z poślizgiem

ZIEMIA KŁODZKA (inf. wł.). W dziewięciu miejscowościach, tj.: Dusznikach-Zdroju, Polanicy-Zdroju i Szczytnej w przypadku Bystrzycy Dusznickiej, Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego - Białej Lądeckiej, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola-Zdroju, Kłodzka i Międzylesia - Nysy Kłodzkiej przystąpi się do modernizacji istniejącej infrastruktury. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to kosztowne zadanie będzie realizowało w ramach tak zwanej ochrony biernej Kotliny Kłodzkiej przed powodzią.

- Planowane inwestycje dotyczyć będą głównie odbudowy zabudowy regulacyjnej oraz ubezpieczeń brzegowych w taki sposób, by usunąć potencjalne ograniczenia i uzyskać bezpieczne warunki przejścia wód w trakcie wezbrań na Nysie Kłodzkiej, Białej Lądeckiej, Morawce, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennym Potoku. W planach przewidziane są między innymi remonty murów oporowych, budowa nowych ubezpieczeń brzegowych, zamiana progów na bystrza, budowa zapór przeciwrumowiskowych oraz miejscowe zwiększenie światła mostów. Przygotowania do tych działań są prowadzone zgodnie z oczekiwaniami lokalnych samorządów, władz gminnych i powiatowych - informuje Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Ogłaszanie przetargów na realizację tego typu inwestycji przeciwpowodziowych wiąże się z uzyskaniem wielu decyzji administracyjnych, które muszą być uzgadniane na podstawie przepisów krajowych, europejskich oraz procedur Banku Światowego, również w porozumieniu z wieloma instytucjami przy analizie krajowego i międzynarodowego prawa. Obecnie w toku są dwa z trzech przetargów na wybór wykonawców tych zadań. Jest to proces bardzo pracochłonny, rozłożony w czasie i zależy także od decyzji podejmowanych przez inne organy. Trwa między innymi procedowanie uzyskania decyzji wodnoprawnych w Ministerstwie Infrastruktury. Jednak Wody Polskie dążą do jak najszybszego zakończenia tego etapu działań, co pozwoliłoby jesienią na wybór wykonawców zadań, a następnie na przystąpienie do fazy budowlanej oraz finalizacji inwestycji pod koniec 2023 roku lub na początku 2024 roku. Po zakończeniu tych działań będzie możliwość rozpoczęcia ewentualnego procedowania realizacji podobnych inwestycji na terenach niezurbanizowanych w zlewni Nysy Kłodzkiej.

Przypomnijmy, że przed rokiem PGW zapowiadało, że w pracami wejdzie do wymienionych cieków wiosną br. Wymienione wymogi do spełnienia są przyczyną odsunięcia w czasie tych robót.
(bwb)