Rozsądek nad wodą

Latem zeszłego roku w Polsce utonęło 646 osób! Od początku maja do 5 lipca br. utonęły już 124 osoby, a w miniony weekend woda pochłonęła aż 41 ofiar! By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Policjanci apelują o rozwagę!

Decydując się na odpoczynek nad wodą, warto pamiętać!

Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
 
Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Statystyka utonięć w Polsce w 2014 roku na podstawie danych zawartych w Systemie Analitycznym KSIP.
W sumie odnotowano 674 wypadki tonięcia. W efekcie utonęło 646 osób, w tym 59 kobiet. Najwięcej utonęło osób w wieku powyżej 50. r. ż. – 268. Pozostałe: 31-50 lat – 190 osób, 19-30 lat – 119, 15-18 lat – 24, 8-14 lat – 10 osób i sześcioro dzieci w wieku do 7 lat.
 
Najwięcej było utonięć w rzekach – 190, jeziorach – 145, stawach – 111, w zalewach – 51, najmniej w morzu – 22 osoby.
Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły) to kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 104, nieostrożność podczas przebywania nad wodą – 56, nieostrożność podczas łowienia ryb – 41, kąpiel w miejscu zabronionym – 36. 157 osób które utonęły, znajdowało się w stanie nietrzeźwości.

Na podstawie informacji policyjnej: www.dolnoslaska.policja.gov.pl