Błędne Skały i Szczeliniec Wielki z limitami turystów

ZIEMIA KŁODZKA (inf. wł.). Już od najbliższego letniego sezonu turystycznego w ciągu jednej godziny w Błędnych Skałach oraz na Szczelińcu Wielkim będzie mogło przebywać maksymalnie do 400 zwiedzających. Dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych tym rozwiązaniem zamierza nie dopuścić do zadeptania największych atrakcji unikatowego pasma oraz zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne wędrowców w okresie covidowym.W czeskim Adršpachu już od wielu lat z powodzeniem stosuje się limity wejść turystów do Skalnego Miasta. Wykupując bilety mają oni gwarancję, że bez tłoku i pośpiechu zobaczą atrakcje w postaci rzadkich formacji skalnych. Na takie samo rozwiązanie zdecydowała się dyrekcja PNGS-u i zamierza wdrożyć je w życie wraz z nastaniem tegorocznego sezonu letniego. Zacznie obowiązywać na obszarze Błędnych Skał oraz Szczelińca Wielkiego.

- Teraz mamy taką sytuację, że turysta odwiedzający te miejsca jest narażony na sąsiedztwo ciżby ludzi i przepychania się między nimi, co w okresie covidowym nie powinno mieć miejsca - mówi dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomiej Jakubowski. - Odnotowujemy rosnące zainteresowanie naszym terenem, co z jednej strony cieszy, ale z drugiej nakłada dodatkowe obowiązki. Chcemy doprowadzić do sytuacji, aby w tych szczególnie atrakcyjnych miejscach parku nie dochodziło do zatorów, bo ktoś np. wykonuje zdjęcia pamiątkowe i uniemożliwia przejście powiedzmy stu osobom za nim się poruszającym. Wprowadzenie limitów godzinnych pozwoli bardziej uporządkować ruch turystyczny we wskazanych miejscach.

Zwiedzanie Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego wymaga wykupienia biletu. PNGS we współpracy z gestorami bazy hotelarskiej oraz punktami informacji turystycznej w: Dusznikach-Zdroju, Kudowie-Zdroju, Lewinie Kłodzkim, Radkowie, Polanicy-Zdroju i Szczytnej zamierza wprowadzić rezerwację wejściówek, dzięki czemu nabywca biletu o określonej godzinie zostanie wpuszczony na wskazany przez siebie obiekt.
(bwb)