Dni Dziedzictwa z "Waliszowianami"

KŁODZKO (inf. wł.). Już 11 bm. Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 zaznaczą się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Na jego dziedzińcu zagoszczą członkowie zespołu śpiewaczego "Waliszowianie" z Nowego Waliszowa w gminie Bystrzyca Kłodzka. Podzielą się oni z osobami, które w tym dniu znajdą się w placówce historią swojej miejscowości i kultywowanymi w niej tradycjami, zaprezentują część ze swojego bogatego repertuaru.

Zespół "Waliszowianie" to żywa historia ciekawej historii całej wsi

Polska, powojenna historia Nowego Waliszowa jest ściśle związana z odległą Tarnawicą Polną - odległą wsią dzisiaj w granicach Ukrainy. To z niej na ziemię kłodzką w roku 1945 przeprowadził się całe wysiedlone stamtąd rodziny. Część z nich znalazła się właśnie w Nowym Waliszowie, inne - w Starym Waliszowie, jeszcze inne trafiły do innych rejonów południowej części Dolnego Śląska.

Do Starego Waliszowa trafił za przesiedleńcami sztandar polnotarnowickiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, która jest najstarszą na ziemi kłodzkiej, bo już liczy sobie 133 lata. Podobny staż ma OSP w Nowym Waliszowie. Doszło do tego, że w ich szeregach wnukowie zastąpili swoich ojców, dziadków, prapradziadków i kolejnych protoplastów. Jednostka przeszła nieprawdopodobną metamorfozę w działaniu - na początku dysponowała konnym beczkowozem i spieszyła tylko do pożarów, zaś teraz obie posiadają nowoczesne pojazdy bojowe, które przydają się do walki z ogniem, udzielania pomocy uczestnikom wypadków, zabepieczania obszarów dotkniętych skażeniem.

W Nowym Waliszowie z wielką pieczołowitością podchodzi się zachowania dla potomnych zwyczajów panujących na Podolu, a obecnych w każdym domu w Tarnawicy Polnej. Tego przykładem są do dziś przechowywane receptury potraw i ciast, wzory odświętnych i codziennych ubiorów, w ogóle obrzędowość. Część z tych rzeczy zachowano w izbie pamięci zorganizowanej w nowowaliszowskim wiejskim ośrodku kultury, część ujmuje się w pieśniach i piosenkach wykonywanych przez "Waliszowian". Spotkanie z zespołem w tę sobotę, 11 bm. w muzeum w Kłodzku będzie swoistą podróżą w czasie. Jej początek o godz. 15:00.

(bwb)