"Róże Kłodzkie" dla najlepszych z najlepszych

KŁODZKO (inf. wł.). Już kolejny raz wręczone zostały "Róże Kłodzkie" nominantom i laureatom ubiegłorocznego konkursu. Jego organizatorem jest powiat kłodzki, w którego imieniu zgłoszone kandydatury ocenia kilkuosobowa kapituła. Czyni to z podziałem na wiele kategorii.

Poniedziałkowa uroczystość odbyła się w Sali Arnoszta z Pardubic w kłodzkim Liceum Ogólnokształcącym imienia B. Chrobrego m.in. z udziałem posłanki Moniki Wielichowskiej. Jej gospodarzami byli starosta Maciej Awiżeń i przewodniczący rady powiatu Zbigniew Łopusiewicz, którzy razem z innymi członkami kapituły "Róży Kłodzkiej" wręczali wyróżniki.
 

Włodarze powiatu kłodzkiego - M. Awiżeń i Z. Łopusiewicz

I tak w kategorii "Gmina Roku" laureatem została Polanica-Zdrój za wszechstronny rozwój gospodarczy i społeczny. W imieniu gminy statuetkę odebrała wiceburmistrzyni Agata Winnicka.
 

Wiceburmistrzyni Polanicy-Zdroju A. Winnicka

W kategorii "Pracodawca" do miana "najlepszego" pretendowali: Kawiarnia Artystyczna "Dom Klahra" w Lądku-Zdroju, Grupa Machela w Jaszkowej Dolnej oraz Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego - oddział w Kłodzku. Laur przypadł Grupie "Machela", zaś wyróżnienia - dwóm nominantom.
 



"Róża Kłodzka" dla firmy "Machela"

Stacja Literatura 25 w Stroniu Śląskim zwyciężyła w kategorii "Wydarzenie lub produkt promocyjny", stając w szranki z Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju i festiwalem "Pejzaże Kulinarne" w Polanicy-Zdroju. To duży sukces m.in. Artura Burszty i Jakuba Chilickiego oraz grupy ich współpracowników m.in. z Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim.
 



W imieniu "Stacji Literatura 25" m.in. wypowiedział się J. Chilicki
 
Kolejną kategorią były "Inwestycje", czyli poczynione lub zakończone w roku 2020 zadania w infrastrukturze przestrzennej. Tutaj kapituła wskazała na remont dwóch ostałych się jeszcze domków tkaczy w Międzylesiu - zadanie spełnione przez gminę. Wyróżniono modernizację budynków mieszkalnych przez kilka kłodzkich wspólnot mieszkaniowych oraz rewitalizację społeczną i przestrzenną Kłodzko i Krosnowic w ramach międzygminnego projektu.
 



Włodarz Międzylesia nie ukrywał zaskoczenia z wyróżnienia

W kategorii "Kultura" do nominacji zgłoszono pisarkę Sylwię Winnik, Międzynarodowy Festiwal imienia Ignaza Reimanna w Krosnowicach oraz Międzynarodowy Festiwal Tańca w Lądku-Zdroju. "Róża Kłodzka" przypadła temu ostatniemu wydarzeniu współorganizowanemu przez CKiR.
 



Dyrektorka lądeckiego CKiR-u Karolina Sierakowska

Bardzo wiele zgłoszeń było w kategorii "Sport", by do finału trafiły trzy: młodziutkich kolarek z powiatu kłodzkiego - Natalii Grzegorzewskiej i Alicji Matuły oraz Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Lądku-Zdroju. Wskazano na imprezę biegową, w której imieniu stauetkę odebrała wiceburmistrzyni tego kurortu Alicja Piwowar.
 



Wiceburmistrzyni Lądka-Zdroju A. Piwowar podziękowała za uznanie dla festiwalu biegowego
Z trzech nominowanych pań do tytułu "Społecznik Roku", którymi były: Anna Szczepan z Nowej Rudy, Justyna Michalska z Nowej Rudy i Renata Ursaki z Kłodzka - wszystkie bardzo mocno zaangażowane w działalność na rzecz drugiego człowieka - wskazano na R. Ursaki.
 



Społecznikiem roku 2020 wybrano Renatę Ursaki z kłodzkiego ZOZ-u
 
A "Osobowością Powiatu Kłodzkiego", do tego uhonorowaną specjalnym lokalnym medalem, została noworudzianka Karolina Popiel od 17 lat związana z tamtejszym Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
 



Osobowość Roku 2020 Karolina Popiel z Nowej Rudy
 
Oprawę muzyczną poniedziałkowego wydarzenia zapewniła wokalistka Dominika Radwan z gitarzystą Jackiem Kowalczykiem.


Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczne podsumowanie konkursu "Różą Kłodzka" miało kameralny wymiar. Imprezę poprowadziła Marta Zilbert - dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku.
 




 

(bwb)