KRUS: Bezpieczna praca siewnikiem

BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. zewn.). Praca z urządzeniami i maszynami rolniczymi wymaga szczególnej uwagi, a przede wszystkim przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko dzięki temu możemy uniknąć wypadku i konsekwencji z nim związanych. Dziś piszemy o obsłudze siewnika, zważywszy na porę roku.

Odzież robocza i ochronna

        Do prac przy obsłudze siewnika należy zakładać odzież roboczą. Poły bluzy i rękawy powinny być zapięte i nie mogą luźno zwisać. Należy także założyć:

BHP podczas eksploatacji maszyny

        Przed przystąpieniem do pracy siewnikiem operator powinien zapoznać się z instrukcją:

Operator obowiązkowo musi stosować się do naklejek ostrzegawczych na siewniku. Miejsca szczególnie niebezpieczne są oznaczone żółtymi znakami z komunikatami ostrzegawczymi. Ciągnik rolniczy obowiązkowo powinien być zaopatrzony w gaśnicę i apteczkę pierwszej pomocy.

Agregowanie siewnika z ciągnikiem

Przejazd transportowy

Prace z wałem odbioru mocy

Załadunek ziarna

Praca siewnikiem

Czyszczenie, regulacje, konserwacja oraz naprawy

        Wszelkie czynności naprawcze, konserwacyjne i regulacyjne można wykonywać jedynie w czasie postoju, przy wyłączonym silniku ciągnika, wyjętym ze stacyjki kluczyku oraz na stabilnym podparciu maszyny. Przed przystąpieniem do prac obsługowych przy siewniku należy założyć odpowiednią odzież roboczą.

Zabrania się!

Damian Bartkowski
specjalista
PT KRUS w Bystrzycy Kłodzkiej
 

Opracowano na podstawie materiałów i broszur prewencyjnych KRUS, PIP.

Foto agroperfekt.pl